Strona główna Zdrowie i Uroda

Na czym polega wybielanie zębów?

248
4
Dentystka w czasie wybielania zębów

Ulubione używki, takie jak kawa, papierosy, a nawet herbata powodują, że nasze zęby stają się żółte i nieestetyczne. Dlatego coraz więcej osób podejmuje różne próby ich wybielenia. Na rynku jest wiele produktów mających zapewnić ten efekt, ale czy tak naprawdę są one skuteczne? I co jest lepsze: wybielanie zębów u dentysty czy samodzielne? Sprawdźmy to.

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów jest sposobem na ich rozjaśnienie o kilka tonów. To, jaka metoda zostanie zastosowana oraz jaki ma być efekt, zależy już od naszych indywidualnych preferencji. Warto zapamiętać, że wybielanie zębów dotyczy zębów żywych (przeczytaj na: smigiel.net/zabiegi/wybielanie-zebow-zywych), jak i martwych. Przy czym w tym drugim przypadku zaleca się najpierw wybielenie zęba martwego, a dopiero potem naturalnego uzębienia. I o ile zęby żywe możemy próbować wybielić na własną rękę, o tyle z martwymi jest większy problem, gdyż trzeba umieścić preparat wybielający we wnętrzu zęba. Taki zabieg bezwzględnie musi zostać wykonany przez doświadczonego stomatologa.

Metody wybielania zębów

Metody wybielania zębów można zasadniczo podzielić na dwie grupy: wybielanie w domu oraz u profesjonalisty. Przy pomocy past, pasków, lakierów i żeli wybielających wykonuje się to samodzielnie. Mało kto wie jednak, że pasty wybielającej nie można stosować dłużej niż przez dwa miesiące, ponieważ stosowana zbyt długo może uszkodzić szkliwo.

Wyjściem pośrednim, pomiędzy wybielaniem zębów całkowicie na własną rękę, a zabiegiem w gabinecie stomatologicznym, jest zakup nakładki wybielającej u dentysty. Taką nakładkę wykonuje się na podstawie odcisku uzębienia, a lekarz dobiera odpowiedni żel wybielający. Samo wybielanie odbywa się już jednak w domu i trwa ok. 4 tygodnie.

Najbardziej efektywny jest jednak zabieg u dentysty, gdyż wystarczy nawet jedna godzina, aby uzyskać pożądany efekt. A w przypadku bardzo problematycznych zębów (najczęściej o odcieniu brązowym lub szarym) można zdecydować się na licówki, które przykleja się na zewnętrzną, najbardziej widoczną część zębów.

Wybielanie zębów w domu

Istnieje przekonanie, że wybielanie zębów w domu jest najbardziej ekonomicznym zabiegiem, lecz tylko pozornie jest to prawda. Pasty czy żele wybielające są faktycznie tańsze niż zabieg dentystyczny, jednak niemożliwym jest uzyskanie najlepszego efektu. Ponadto, najczęściej wybielamy w ten sposób najbardziej wierzchnią część zęba, ale nie jesteśmy już w stanie dojść do szpar pomiędzy nimi, przez co nasz uśmiech nie jest nieskazitelny. Istnieje jeszcze jedno ryzyko z tym związane – dobierając nieodpowiedni środek, zamiast poprawić wygląd wizualny zęba, pogorszymy jego stan. W tym przypadku najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z nakładki przygotowanej przez dentystę.

Wybielanie zębów u dentysty

Wybielanie zębów u dentysty ma zdecydowanie więcej zalet. Przede wszystkim lekarz jest w stanie wybrać najlepszy i najbardziej bezpieczny sposób przeprowadzania tego zabiegu. Do tego, może uzyskać dokładni taki efekt, jakiego oczekujemy. I przed rozpoczęciem wybielania dokładnie oczyszcza zęby oraz zabezpiecza dziąsła i szyjkę zębową. Cały ten proces jest bezbolesny i krótki, a my przez długi czas możemy cieszyć się pięknym uśmiechem.


Niezależnie od tego na co się zdecydujemy, po zakończeniu wybielania trzeba przez jakiś czas stosować „białą dietę” (najczęściej podaję się okres dwóch tygodni). Należy wtedy unikać picia napojów powodujących przebarwienia (głównie kawy i herbaty, soków owocowych), a także niektórych produktów spożywczych (np. buraków).

4 KOMENTARZE

    • Pewnie trochę boli, bo zęby trzeba dokładnie najpierw wyczyścić, a potem wybielić. Ale najlepiej udać się do specjalisty, on rozwieje wszelkie wątpliwości.

    • Zależy w jakim stanie masz zęby. Samo usunięcie kamienia i osadu może trochę boleć (też zależy w jakich miejscach). Potem samo wybielanie już nie powinno być bolesne.

  1. Polecam wybielanie w profesjonalnym gabinecie dentystycznym. Naprawdę warto wydać trochę więcej kasy bo efekt jest oszałamiający. Tylko szkoda, że nie na stałe i trzeba powtarzać co jakiś czas, a to dużo kasy jednak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here