Strona główna Technologia

Komu zlecić ekspertyzy dendrologiczne, o czym warto wiedzieć?

94
0
Ekspertyza dendrologiczna

Ekspertyzy dendrologiczne to szereg zabiegów, które mają na celu określenie między innymi struktury drzewa oraz zbadania jego ogólnego stanu. Jest to niewątpliwie zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznych narzędzi, ale i wiedzy. Jeśli więc zastanawiasz się, komu zlecić ekspertyzy dendrologiczne, czytaj dalej! W poniższym artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie, o których warto wiedzieć.

Komu zlecić ekspertyzy dendrologiczne?

Przeprowadzenie dokładnej ekspertyzy dendrologicznej nie jest zadaniem dla każdego. Zajęcie to wymaga bowiem użycia specjalistycznego sprzętu, który często może być dość drogi. Warto również wspomnieć, że nawet profesjonalne urządzenia z najwyższej półki cenowej mogą okazać się bezużyteczne, jeśli nie potrafimy z nich skorzystać. Właśnie dlatego zastanawiając się, komu zlecić ekspertyzy dendrologiczne, dobrze jest skupić się na ekspertach z firm, które działają w branży od lat i zdążyły zebrać doświadczenie. Firma dendrologiczna Taxus.pl funkcjonuje już od 1997 roku i profesjonalnie zajmuje się wykonywaniem ekspertyz dendrologicznych oraz innych prac z wykorzystaniem m.in. tomografu dźwiękowego Picus Sonic Tomograph v.3.

Ile kosztuje wykonanie ekspertyzy dendrologicznej?

Ekspertyzy dendrologiczne z pozoru mogą wydać się dość kosztowne, ale warto mieć na uwadze, że przyrządy do ich przeprowadzenia również nie należą do najtańszych. Można przyjąć, że za standardową profesjonalną ekspertyzę dendrologiczną przyjdzie nam zapłacić, około 2 do 2,5 tys. zł. Dla kontrastu cenę tą warto zestawić z kosztami, jakie należałoby ponieść, jeśli chcielibyśmy przeprowadzić tego rodzaju badania samodzielnie. Przykładowo, urządzenie takie jak rezystograf IML może kosztować od 20 do 30 tys. zł, a decydując się na tomograf akustyczny, musielibyśmy zapłacić około 65 tys. zł. Bardzo istotny jest tu również aspekt, którego nie da się tak łatwo wycenić, a więc wieloletnie doświadczenie. Biorąc to wszystko pod uwagę, wycena samej usługi wydaje się więc bardziej przystępna.

Co ma na celu wykonanie ekspertyzy dendrologicznej?

Nie da się ukryć, że stan roślinności może być kwestią bardzo istotną dla wielu osób, ale biorąc pod uwagę koszty usługi, warto zastanowić się, kto powinien rozważać przeprowadzenie ekspertyzy dendrologicznej oraz jaki jest jej główny cel. Otóż dokładne zbadanie rośliny może dostarczyć wielu potrzebnych informacji, na przykład właścicielom ziemi, na których obecne są drzewa stwarzające zagrożenie dla ludzi lub mienia. Dokładna ekspertyza dendrologiczna może bowiem wykazać, w jakiej kondycji jest dana roślina, oraz czy kwalifikuje się do wycięcia. Nie można jednak zapominać o drugim wariancie wydarzeń, w którym to chcemy uratować obumierającą florę. Dzięki przeprowadzeniu specjalistycznych badań i testów DNA drzew możliwa powinna być do wydania opinia, dzięki której z łatwością uratujemy cenne dla nas rośliny.

Zastanawiając się więc, komu zlecić ekspertyzy dendrologiczne i o czym warto wiedzieć przed podjęciem decyzji, dobrze wspomnieć, że podczas poszukiwania specjalistów, nie zaszkodzi przeglądać oferty doświadczonych praktyków. Cena tego rodzaju usługi może wahać się między 2 a 2,5 tys. zł, a zadaniem samego procesu jest określenie dokładnego stanu rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here