Strona główna Kulinaria

Kawa speciality, czyli coś więcej niż tylko kawa!

306
2
Kawa w fiiżance na stole

O tym, że kawa to nie jest zwykły napój, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wiedzą o tym nie tylko osoby, które piją kawę nałogowo po kilka razy dziennie, ale też smakosze, którzy delektują się każdym łykiem tego pobudzającego napoju. Wielu z nich sięga po elitarne gatunki kaw, które nie są dostępne w zwykłych sklepach. Czym więc jest kawa speciality?

Kawa speciality, czyli jaka?

Przede wszystkim wyjątkowa. Takiej kawy nie dostanie się w każdym sklepie. Kawa speciality to domena oryginalnych palarni z duszą (przykład: beanbrothers.pl/kawa/palarnie_speciality.html), gdzie można kupić wiele gatunków tego napoju.

Czym wyróżnia się taka kawa? Pojęcie kawy speciality pierwszy raz zostało użyte ponad 40 lat temu dla określenia ziaren, które są wysokiej jakości i wyprodukowane zostały w specjalnych mikroklimatycznych warunkach. Taką kawę ocenia według specjalnej punktacji zespół powołanych do tego kiperów. Przyjmuje się, że kawa speciality musi mieć ponad 80 punktów na 100, czyli powinna być bliska ideału i mieć jak najmniej defektów.

Co wyróżnia kawę speciality?

Przede wszystkim niepowtarzalny smak. Specjaliści określają go jako złożony, pełny i bardzo aromatyczny. Wybierając kawę speciality możemy być pewni, że jest ona wysokiej jakości, że została bardzo dobrze wypalona, pochodzi z najlepszych zbiorów, pięknie pachnie i na pewno wybornie smakuje. A skoro otrzymała tak dużo punktów przyznanych przez specjalistów od tego napoju, to z pewnością jest też zdrowsza od większości kaw powszechnie dostępnych. Badania ziaren są bardzo dokładne, więc na pomyłki nie może być miejsca. Kupując kawę speciality możemy być pewni, że jest ona najwyższej jakości.

Kawa speciality – luksus dla każdego?

Mówi się, że kawa speciality to kawa elitarna, więc nie każdy może sobie na nią pozwolić. Cenowo jest ona oczywiście nieco droższa od kaw popularnych marek, ale każda osoba kochająca ten napój, może sobie na taki luksus od czasu do czasu pozwolić. Na elitarność wpływa w tym przypadku nie tylko cena. Kawy speciality nie znajdziemy w popularnych sklepach sieciowych.

Dostępna jest w specjalnych palarniach, które zajmują się sprzedażą tego wyjątkowego gatunku. Jest to kawa, która ma krótki termin przydatności, w związku z tym nie produkuje jej się w nadmiarze. Można więc powiedzieć, że kawa speciality dostępna jest dla wybranych i potrzeba trochę wysiłku, żeby ją dostać.

Gdzie kupić kawę speciality?

Najlepiej w sprawdzonych sklepach, które w swojej ofercie mają tylko kawy. W przypadku tego gatunku, warto poszukać palarni. Praktycznym rozwiązaniem są takie sklepy internetowe. Można w nich na spokojnie poczytać o danym rodzaju kawy, sprawdzić sposób obróbki, datę palenia, wybrać producenta, przeznaczenie, ale i kraj pochodzenia. Osoby, które znają się na kawie, na pewno takie opcje docenią. W sklepach online często można też trafić na promocyjne ceny, a to przyciągnie każdego kawosza tego wyrafinowanego gatunku kawy.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here