Strona główna Dom i Rodzina

Jak wybrać dom opieki dla starszej osoby?

146
1
Seniorzy w domu opieki

Jeśli nie masz możliwości zaopiekowania się bliską, starszą osobą, musisz zapewnić jej najlepszą opiekę. W tym celu należałoby wybrać komfortowy dom seniora, w którym oferują kompleksową opiekę. Tylko jak to zrobić i czym się kierować podczas jego wyboru?

Jak wygląda dom opieki dla starszych osób?

Obecnie domy seniora zapewniają wysoki standard opieki swoim mieszkańcom. Wiele z nich znajduje się w urokliwych, spokojnych miejscowościach, w pobliżu lasów lub łąk. Same ośrodki są nowocześnie urządzone, a pokoje funkcjonalne i wygodne.

Dom opieki dla starszej osoby musi dobrze przygotowany (przykład: domseniorakalety.pl), dlatego trzeba zwrócić uwagę na wszelkie udogodnienia, takie jak poręcze, antypoślizgowe schody oraz ławeczki na zewnątrz.

Dom seniora w Kaletach

A jeśli na pierwszy rzut oka dom seniora prezentuje się dobrze, można sprawdzić jego ofertę.

Co oferują domy seniora?

Większość domów opieki oferuje całodobową opiekę pielęgniarską oraz medyczną. Jest to z pewnością ich największa zaleta, ponieważ w warunkach domowych nie da się zapewnić bliskim dwudziestoczterogodzinnej opieki, i to jeszcze codziennie.

Domy seniora organizują również zajęcia rehabilitacyjne oraz fizjoterapeutyczne, dzięki którym schorowane osoby odzyskują sprawność lub po prostu odczuwają ulgę, ponieważ nękające ich dolegliwości nie są już tak uciążliwe.

Warto też dopytać się o to, jakie dodatkowe udogodnienia zapewniają prywatne domy opieki dla osób starszych. Czy ich mieszkańcy mają do dyspozycji telewizor i czy jest w każdym pokoju, czy tylko w pokoju wspólnym. W dzisiejszych czasach duże znaczenie ma również dostęp do Wi-Fi.

Trzeba także zwrócić uwagę na to, czy oferta domu seniora obejmuje organizację dodatkowych zajęć ruchowych lub zajęć związanych z rozwojem zainteresowań. Niektóre z tych ośrodków zabierają swoich podopiecznych na wycieczki lub oddają im do dyspozycji mini centrum odnowy.

Dla kogo prywatny dom opieki?

A kim są mieszkańcy prywatnych domów seniora? Najczęściej to schorowani starsi ludzie, którzy potrzebują specjalistycznej opieki przez cały czas. To również osoby, których rodzina mieszka daleko, a oni nie chcą lub nie mogą samotnie mieszkać.

Wielu seniorów samodzielnie podejmuje decyzję o zamieszkaniu w takim ośrodku. Zazwyczaj nie chcą „siedzieć na głowie” rodzinie lub potrzebują towarzystwa osób w swoim wieku. A w takim miejscu mają zapewnione domowe warunki.

Czym się kierować przy wyborze domu seniora?

Wybierając dom seniora musisz zwrócić uwagę na wszystkie powyższe czynniki. Jaki jest standard opieki nad mieszkańcami, jakie udogodnienia są im zapewnione i jak organizowany jest ludziom starszym czas.

Trzeba też sprawdzić opinie o wybranych ośrodkach. I zanim zapadnie ostateczna decyzja, dobrze byłoby wcześniej umówić się na wizytę w domu opieki. Wtedy na miejscu można sprawdzić panujące tam warunki oraz zapoznać się ze zdaniem obecnych mieszkańców.

Na koniec należy kierować się także lokalizacją – czy do domu opieki jest dogodny dojazd i ile on zajmie. W końcu bliscy oczekiwać będą regularnych wizyt.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here