Strona główna Dziecko

Domki grillowe – co powinny mieć, wykonać samemu czy zlecić firmie?

452
3
domek grillowy

Nie ma niczego przyjemniejszego niż impreza we własnym ogrodzie. Zapach grillowanych mięs i warzyw wywołuje uśmiech na twarzy niemal każdego człowieka. Warto więc pomyśleć o miejscu, w którym grillowanie i spotkanie ze znajomymi będzie mogło odbywać się w bardzo komfortowych warunkach i nie będzie uzależnione od otaczającej nas aury. Domki grillowe to hit ostatnich sezonów. Zaraz dowiecie się, z czego powinny się składać i czy da się je wykonać samemu, czy może lepiej zlecić to fachowcom.

1. Rodzaje domków grillowych

W naszych ogrodach można znaleźć wiele konstrukcji drewnianych i murowanych, które służą do grillowania i miłego spędzania wolnego czasu. Przede wszystkim trzeba jednak wyróżnić dwa typy domków grillowych, które są najpopularniejsze. Pierwszy rodzaj to klasyczna altana, która chroni przed deszczem i słońcem. W jej granicy znajduje się grill z kominem. Znaleźć można też popularne konstrukcje zamknięte z oknami i drzwiami, które pozwalają nam na grillowanie nawet w czasie deszczu. Domek grillowy to oferta wielu firm wykonujących domki drewniane np. drewnolandia.pl/oferta, więc bardzo łatwo można wybrać odpowiadający nam model.

2. Grill murowany czy ruszt?

W środku naszego domku możemy zastosować grill murowany, na którym zmieści się wiele smakołyków. To solidna konstrukcja, która posłuży nam wiele lat. W domkach grillowych nie stosuje się raczej tradycyjnych, przenośnych grilli, ponieważ ich wymiary są niewielkie, a ich stabilność pozostawia wiele do życzenia.

Drugim rozwiązaniem jest ruszt, który dla wielu jest znacznie wygodniejszą opcją, ponieważ można bardzo dokładnie regulować jego wysokość nad paleniskiem. Często posiada również większą powierzchnię, na której możemy ułożyć jedzenie do grillowania.

3. Odpowiednia wentylacja – kwestia bezpieczeństwa

Kwestia naszego bezpieczeństwa jest oczywiście w domku ogrodowym zdecydowanie najważniejsza. Specjaliści radzą, by jego wysokość wynosiła przynajmniej 3,5 metra. Grill lub palenisko powinno znajdować się pośrodku, a nad nim musi znaleźć się okap, który będzie wyciągał dym na zewnątrz. Może to być po prostu dobrze zaprojektowana wentylacja klasyczna, ale możemy też zainwestować w elektryczne okapy. Pamiętajmy również, by nie umieszczać przy palenisku łatwopalnych przedmiotów.

4. Zrobić samemu czy wynająć firmę?

Jeśli mamy umiejętności budowlane, to oczywiście możemy się pokusić o wykonanie naszego domku grillowego samodzielnie. Zgodnie z ustawą, nie potrzebujemy zgody na jego postawienie. Wystarczy tylko stworzyć betonową nawierzchnię i zająć się budową. Musimy jednak pamiętać, że nie tak łatwo jest zapewnić w takiej budowli odpowiednią wentylację, a także zadbać o to, by domek nie był zagrożony pożarem.Jeśli nie chcemy się martwić o swoje bezpieczeństwo, to w większości przypadków zlecenie takiego zadania profesjonalistom może się okazać lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza że koszty są porównywalne.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here