Strona główna Biznes

Czym są infokioski multimedialne?

887
0
Rozwiązania technologiczne

Infokioski multimedialne lub inaczej kioski multimedialne to urządzenia, które coraz częściej spotykamy w przestrzeni publicznej. Można je znaleźć w urzędach, bankach, na dworcach czy w centrach handlowych, stanowiąc interaktywny punkt informacyjny. Co warto wiedzieć o nich więcej? Czym konkretnie są infokioski, do czego służą i czy rzeczywiście są one tak przydatne?

Czym są infokioski multimedialne?

Infokioks wywodzi się z angielskiego interactive kiosk, czyli inaczej kiosk interaktywny albo interaktywny punkt informacyjny. Jest to przede wszystkim urządzenie samoobsługowe o szerokim zastosowaniu w wielu różnych punktach usługowych. Nie tylko służą informacją, ale też wykorzystywane są jako punkty reklamowe, sprzedażowe, badawcze czy też jako urządzenie do wywoływania zdjęć. Innymi słowy, w zależności od potrzeb mogą one wykonywać różnych zadań i pełnić różne funkcje.

Gdzie stosuje się infokioski?

Jeżeli chodzi o zastosowanie, infokioski znaleźć można w wielu różnych miejscach. To dobre rozwiązanie do różnego typu instytucji, jak urzędy, poczty, banki czy centra handlowe. Poza tym można je znaleźć także w coraz większej liczbie ośrodków kulturalnych jak muzea i wystawy. Oprócz tego wykorzystuje się je również jako narzędzie do badania rynku oraz autodiagnozy medycznej i kosmetycznej. To też doskonałe narzędzie do przeprowadzenia głosowania.

Szerzej infokioski multimedialne opisuje www.mera-systemy.pl, gdzie można lepiej zapoznać się z ich działaniem. Niewątpliwie jednak ich obecność w życiu publicznym z każdym rokiem wzrasta i nic w tym dziwnego. Niezależnie czy użyte do celów turystycznych, sprzedażowych czy urzędowych – ułatwiają one życie każdemu, kto szybko chce się rozeznać w najbliższym otoczeniu czy zasięgnąć informacji.

Infokioski

Jak działa infokiosk?

Zarówno budowa jak i działanie infokiosku są stosunkowo proste. Jest to urządzenie posiadające duży ekran dotykowy, na którym można dokonywać wybrane czynności. To poniekąd takie skrzyżowanie tabletu z komputerem i wygląda trochę jak podest z doczepionym ekranem. W ten sposób szybko i wygodnie jesteśmy w stanie z niego korzystać. Oprócz standardowej funkcji informacyjnej, może wyświetlać także filmy i animacje. Często infokioski posiadają również dodatkowy sprzęt, jak głośniki, drukarki, czytniki kodów kreskowych oraz czujniki ruchu czy kamerę.

Dzięki swojej budowie mogą być używane zarówno wewnątrz danego pomieszczenia, jak i na zewnątrz i właśnie taki podział infokiosków wyróżniamy – wewnętrzne i zewnętrzne. Najczęściej są one także dostosowywane indywidualnie pod potrzeby danego punktu, dzięki czemu mogą zapewnić wsparcie niezależnie od tego, gdzie się znajdą.

Jakie są zalety infokiosków multimedialnych?

Największą zaletą infokiosków jest przede wszystkim szybki dostęp do informacji bez potrzeby stania w kolejce czy szukania osoby, która będzie w zdolna sprostać naszym problemom. Pozwala to na oszczędzenie czasu, skrócenie kolejek do kas i okienek, a także wprowadza pewien porządek. Idąc do urzędu czy przychodni mamy z góry ustaloną kolejkę, w muzeum czy innej instytucji kulturalnej możemy samodzielnie dowiedzieć się więcej na temat eksponatów, a w centrum handlowym rozeznać w sklepach i ich rozmieszczeniu, a idąc na zakupy dokonać samodzielnej płatności wybranych produktów, przez co pełnią rolę samoobsługującej kasy.

Czy infokioski zastąpią ludzi?

Zastosowanie infokiosków znacząco ułatwia funkcjonowanie na przestrzeni publicznej, jednak zdecydowanie nie zastąpią one w pełni ludzi. To doskonałe urządzenia wspomagające, dzięki czemu czynnik ludzki może działać szybciej i sprawniej tam, gdzie jest to rzeczywiście wymagalne i konieczne. Szybko i łatwo możemy uzyskać potrzebne informacje, ale to kontakt z człowiek daje nam jednak więcej możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here