Strona główna Dom i Rodzina

Czy picie wody może zaszkodzić małemu dziecku?

169
1
Dziecko w śpioszkach ze smoczkiem w buzi

Jeżeli jesteście rodzicami lub dopiero spodziewacie się dziecka, z pewnością natknęliście się na różne informacje w internecie, w których ostrzegano Was, że podawanie dziecku wody może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.


To zdumiewająca i bardzo niepokojąca teoria, dlatego redakcja znanego portalu BuzzFeed zwróciła się w tej sprawie do profesjonalnej dietetyczki – Katie Zeratsky, która rozwiała wątpliwości dotyczące 5 faktów o piciu wody przez dzieci.

1. Małe dzieci nie potrzebują pić wody

Dzieci do pierwszego roku życia w ogóle nie potrzebują pić wody. Wystarczającą ilość płynów pobierają z mleka matki lub mleka dla niemowląt. Nawet w gorący dzień, ich organizm potrafi odpowiednio nawodnić się dzięki tym spożywanym płynom.

2. Dzieci przed szóstym miesiącem życia nie powinny pić wody

Nie powinniśmy dzieciom podawać dużych ilości wody, ponieważ to powoduje wypłukiwanie się z organizmu ważnych substancji odżywczych takich jak: proteiny, witaminy i minerały, węglowodany oraz tłuszcze. Mleko matki lub specjalne mleko niemowlęce są podstawami zalecanego dziennego spożycia składników odżywczych przez dziecko, a ich skład jest specjalnie dostosowany, by maluszek mógł się prawidłowo rozwijać. Dzieci rosną tak szybko, że ich zapotrzebowanie na energię, w porównaniu do tego u dorosłego człowieka, jest o wiele, wiele wyższe.

Kolorowe butelki na mleko dla dziecka

3. Czy z po wypiciu za dużej ilości wody, dziecko może umrzeć?

Zatrucie wodą następuje wtedy, kiedy wypija się jej za dużo w bardzo krótkim czasie i poziom sodu we krwi gwałtownie spada, co może spowodować tragiczne konsekwencje. Dorośli mogą tylko doprowadzić do takiej sytuacji najpierw długo pokonując pragnienie, by potem zmusić się do wypicia ogromnych ilości wody, więc u dziecka tym bardziej jest to niemożliwe. Dlatego nieprawdą jest, że dziecko może umrzeć, gdy wypije za dużo wody.

4. Co jeśli maluszek wypije trochę wody?

Jeżeli dziecko wypije niewielką ilość wody, nic złego nie powinno się stać. Jeśli stałoby się to w ciągu kilku godzin od karmienia, nerki malucha poradzą sobie z wyrównaniem poziomu sodu we krwi. Dziecko jedynie szybciej odczuje głód.

5. Mleko początkowe musi być przygotowywane według instrukcji

Jedynym przypadkiem kiedy nie rodzice nie powinni podążać za instrukcją przygotowania jest sytuacja, gdy dziecko pozostaje pod nadzorem lekarza, a tak się dzieje tylko gdy jego stan zdrowotny tego wymaga. Wtedy mleko początkowe może być odrobinę za bardzo rozcieńczone i może wywoływać pewne komplikacje podczas leczenia.

1 KOMENTARZ

  1. Dobrze wiedzieć, bo szczerze mówiąc nawet nie wiedziała jak bardzo ta kwestia jest istotna. Dla nas woda to podstawa, ale dla takich maluszków już niekoniecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here