Zamknęli twoją ulubioną platformę Shopee i nie wiesz, gdzie sprzedawać lub kupować? Jak odnaleźć się w gąszczu ofert? Nie martw się! Jest wiele innych internetowych platform handlowych, które z powodzeniem mogą zastąpić Shopee. Oferują one szeroki wybór produktów, wygodne zakupy i możliwości sprzedaży. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Co to jest Shopee?
Online marketplace to internetowa platforma handlowa, która zbiera w jednym miejscu sprzedawców i konsumentów. Zestawienie ofert ułatwia użytkownikom porównywanie cen, zapoznawanie się z opiniami użytkowników i dokonywanie transakcji. Przykładowo, zamiast chodzić po galerii handlowej, możesz usiąść w domowym zaciszu i wyszukać tańsze zabawki w sklepie dziecięcym online. Marketplace ułatwi ci to zadanie jeszcze bardziej.
Globalny serwis Shopee pochodzi z Singapuru. Na polskim rynku pojawiła się w 2021 roku, zdobywając uznanie dzięki atrakcyjnym rabatom oraz przystępnym kosztom wysyłki. W październiku 2022 roku strona miała ponad 9,4 miliona użytkowników miesięcznie, co sytuowało ją na czwartym miejscu wśród e-platform w Polsce, za Allegro, AliExpress i MediaExpert. Niestety, w 2023 roku zakończyła działalność na polskim rynku, głównie za sprawą niepewnej sytuacji gospodarczej po wybuchu wojny w Ukrainie. Gdzie zatem kupować i sprzedawać zamiast na Shopee?
Jakie platformy mogą zastąpić Shopee dla kupujących?
Gdzie kupować i sprzedawać zamiast na Shopee? Według danych z 2024 roku do najczęściej używanych sklepów e-commerce w Polsce należą:
- Allegro: jedna z największych polskich firm w branży e-commerce, z której miesięcznie korzysta około 22 milionów użytkowników;
- Amazon: światowy serwis handlowy, który zyskuje na popularności w Polsce, z około 6 milionami użytkowników miesięcznie;
- Erli: obecnie na Erli.pl zarejestrowanych jest ponad 28 tysięcy sklepów, oferujących szeroki asortyment produktów w 12 kategoriach, takich jak dom i ogród, elektronika, moda czy zdrowie, przyciągając miesięcznie ponad 7 milionów użytkowników;
- OLX: znany serwis ogłoszeniowy, oferujący możliwość sprzedawania i kupowania wielu zróżnicowanych przedmiotów, ma on około 17 milionów użytkowników miesięcznie;
- eBay: globalna strona aukcyjna, gdzie użytkownicy mogą sprzedawać i kupować produkty w formie aukcji lub opcji „Kup teraz”, dostępna jest ona także dla polskich użytkowników, choć nie posiada lokalnej wersji.
- Temu: nowość na rynku, pochodzący z Azji serwis kuszący niskimi cenami, liczba jego użytkowników wynosi około 18,24 miliona miesięcznie;
- AliExpress: oferuje produkty z Chin, z około 10 milionami użytkowników miesięcznie z Polski.
Gdzie sprzedawać po zamknięciu Shopee?
Dla osób szukających nowych miejsc do sprzedaży po zakończeniu działalności Shopee dostępnych jest wiele interesujących opcji. Niesłabnącym liderem jest Allegro – strona ma dostęp do milionów użytkowników oraz oferuje zaawansowane narzędzia sprzedażowe, możliwość promocji i analizy wyników. Dla tych, którzy sprzedają książki, muzykę, gry czy elektronikę, użyteczny będzie EmpikPlace. Na OLX można rozprowadzać zarówno nowe, jak i używane przedmioty, np. meble, elektronikę, usługi, narzędzia czy odzież.
Rzeczy z drugiej ręki, a zwłaszcza odzież, sprzedaje się także na litewskim Vinted, który oferuje szybki i sprawny system zamieszczania produktów oraz sposób rozliczania się z kupującym. Popularną stroną jest także Ceneo, które oprócz funkcji porównywarki cen, daje możliwość bezpośredniego zakupu dzięki opcji „Kup teraz”.
Własny sklep online zamiast Shopee?
Jeśli już rozważamy alternatywne formy sprzedaży dla Shopee, to nie można pominąć opcji założenia własnego sklepu internetowego. Wówczas zyskuje się pełną kontrolę nad marką, ofertą produktów i cenami, dzięki czemu działania marketingowe często okazują się skuteczniejsze. W tej opcji pozostajemy niezależni, ale też istnieje potrzeba, zwłaszcza na początku sporego nakładu sił, aby sklep odpowiednio wypromować i dotrzeć do potencjalnych klientów. Warto podkreślić też, że są strony, które pomagają w tworzeniu i zarządzaniu sklepem online.
Przykładowo, Shoper kusi sprzedawców narzędziami zintegrowanymi z systemami płatności i firmami kurierskimi. Ma on wbudowane funkcje do promocji i pozycjonowania strony pod kątem SEO. Ponadto serwis ten łączy nasz sklep z pośrednikami typu Allegro lub usługami prezentującymi produkty, jak Google Shopping. Shoper udostępnia sprzedawcy statystyki, aplikację na smartfona i dane z ruchu na stronie, co usprawnia zarządzanie sklepem.
Shopee niewątpliwie wyróżniało się niskimi cenami i darmową dostawą już od niewielkiej kwoty zamówienia. Część produktów była tańszą alternatywą dla markowych towarów. Według nas nie zawsze za ceną szła jakość, ale to wszystko zależało od tego, co kupowałeś. Naszym zdaniem Shopee najbardziej przypomina obecnie działające Temu. Zgadzasz się z tym?