Strona główna Motoryzacja

Zatrzymanie prawa jazdy – za co policja może zatrzymać prawo jazdy?

522
1
policja-wykroczenia-drogowe

Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia jakie możemy tworzyć na drodze. Wsiadanie do samochodu po jednym piwie, czy przewóz większej ilości osób to tylko kilka z wielu wykroczeń, za które grozi nam zatrzymanie prawa jazdy. Nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego przestrzegania, dlatego warto zapoznać się z wykroczeniami, które mogą przysporzyć nam niemałych kłopotów.

Przewożenie większej liczby osób

Jeden samochód i ośmiu znajomych chętnych na przejażdżkę… Zanim zgodzisz się na nadmiarowy przewóz osób, zastanów się jakie konsekwencje będziesz musiał za to ponieść. W kodeksie drogowym czytamy, że za przewożenie osób w liczbie przekraczającej ilość miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym grozi obligatoryjne zatrzymanie prawa jazdy. Warto tutaj doprecyzować, że mowa o liczbie większej niż 2 osoby (w przypadku samochodu osobowego lub ciężarowego), a także 5 osób (w przypadku autobusu). Oczywiście przepis ten nie dotyczy autobusów miejskich, w których przewidziane są miejsca stojące.

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Według nowelizacji prawa o ruchu drogowym policjant ma obowiązek zatrzymać prawo jazdy osobie, która przekroczyła prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, co dokładnie opisane jest na kancelariakrs.pl/zatrzymanie-prawa-jazdy-przekroczenie-predkosci-o-ponad-50-km-h. Specjalista przedstawia tam przebieg tego wykroczenia w 4 wariantach, z którymi warto się zaznajomić, choćby po to, by wiedzieć, że winny uprawniony jest do kierowania pojazdem w terminie 24 godzin od wystawienia pokwitowania zatrzymania dokumentu.

znak-przekroczenie-prędkości

Alkohol najczęstszym powodem zabrania prawa jazdy

Niestety najczęstszym powodem zabrania prawa jazdy przez policję jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków o podobnym działaniu, w tym narkotyków. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu mogą stworzyć zagrożenie na drodze, a tym samym dokonują przestępstwa. Dlatego funkcjonariusz, ma prawo zatrzymać do kontroli kierowcę, którego podejrzewa o bycie pod wpływem środków odurzających.

Ilość punktów karnych a utrata dokumentów

Obligatoryjne zatrzymanie prawa jazdy następuje także w momencie przekroczenia dozwolonej liczby punktów karnych. Obecnie są to 24 punkty dla doświadczonych kierowców oraz 20 dla osób, które otrzymały prawo jazdy w ciągu ostatniego roku. Warto pilnować tej liczby i nie dokonywać wykroczeń, bo za jedno przestępstwo drogowe można dostać nawet 10 punktów karnych!

policja-karetka

Nieczytelne prawo jazdy również jest karalne!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że za jazdę ze zniszczonymi, wręcz nieczytelnymi dokumentami również grozi zabranie prawa jazdy. W takim wypadku policjant może podejrzewać, że nasz dokument jest sfałszowany i ma prawo do jego natychmiastowego zatrzymania.

Jazda samochodem powinna być przywilejem, na który zasługują tylko odpowiedzialne osoby. Warto się dwa razy zastanowić, zanim dopuścimy się jakiegoś wykroczenia. Nie tylko po to, aby uniknąć zabrania dokumentów, ale przede wszystkim po to, by chronić zdrowie i życie naszych bliskich.

1 KOMENTARZ

  1. I dobrze, że policja zatrzymuje prawo jazdy, gdy łamie się przepisy drogowe. O bezpieczeństwo powinno się dbać, a jak kierowca ma to gdzieś, to nie powinien w ogóle na ulicę wyjeżdżać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here