Prowadzisz bloga o gotowaniu? A może właśnie rozkręcasz swojego kulinarnego Instagrama? Jeśli chcesz, żeby Twoje zdjęcia były atrakcyjne wizualnie i przyciągały rzesze nowych obserwatorów, musisz postawić na 5 obowiązkowych akcesoriów do fotografii kulinarnej.
- Naczynia i sztućce do zdjęć
- Tła do fotografii kulinarnej
- Tekstylia
- Zioła, przyprawy
- Amatorskie blendy
1. Naczynia i sztućce do zdjęć
A aby Twoje zdjęcia były urozmaicone, musisz zainwestować w zróżnicowaną zastawę stołową. Zapomnij o całych zestawach talerzy, miseczek i sztućców, kupuj natomiast pojedyncze naczynia, które będzie można wykorzystywać do zdjęć.
Gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią kulinarną, unikaj podawania potraw na dużych naczyniach, które trudno będzie ułożyć w kadrze. Wybieraj matowe talerze, na których nie odbija się światło. Co jeszcze? Bardziej bezpiecznym wyborem jest jednobarwna zastawa stołowa w zgaszonych lub pastelowych kolorach. Na początku nie kupuj naczyń z różnokolorowymi, fantazyjnymi wzorkami, ponieważ po umieszczeniu na nich dania całość może wyglądać chaotycznie.
2. Tła do fotografii kulinarnej
Tak samo jak w przypadku naczyń, dobrze byłoby, jakby zdjęcia posiadały różne tło – fotografowanie cały czas na tym samym blacie szybko stanie się nużące. Co możesz do tego wykorzystać? Stare lub postarzane deski, panele podłogowe (można je kupować na sztuki i przycinać do odpowiednich wymiarów), ale także tapety. Ostatni sposób jest najtańszy i najbardziej praktyczny, ponieważ w małych mieszkaniach o wiele łatwiej jest przechowywać tapety, niż stosy desek.
3. Tekstylia
Podczas fotografowania potraw często wykorzystuje się tekstylia, które stanowią dla nich naturalne tło. W Twoim małym, domowym „studiu” nie może zabraknąć różnych ściereczek i obrusów, chociaż możesz użyć także koców, pościeli (pięknie wyglądają zdjęcia śniadań podanych na tacy w łóżku), a także… własnych ubrań. Zimowy, wełniany sweter o ciekawym splocie sprawi, że zdjęcie nabierze ciepłego charakteru.
4. Zioła, przyprawy
Akcesoria do zdjęć kulinarnych znajdziesz także w swojej kuchni. Świeże zioła ożywią każdą potrawę, a dzięki przyprawom całość będzie prezentować się w oryginalny sposób. W tym wypadku należy jednak stosować przyprawy w całości, nie zmielone, takie jak laska cynamonu lub wanilii, kardamon w ziarenkach, świeży imbir w korzeniu lub kurkuma. Zawsze miej ich spory zapas w domu, bo przydadzą się nie tylko podczas gotowania.
5. Amatorskie blendy
Gdy fotografujesz w świetle dziennym, np. przy oknie, potrzebujesz akcesorium, które będzie odbijać światło minimalizując tym samym ilość cieni na zdjęciu. Nie musisz jednak od razu kupować profesjonalnej blendy fotograficznej, która zajmuje sporo miejsca, ponieważ można zrobić ją samodzielnie. Jak? Wystarczy nakleić folię aluminiową na kawałek tektury (idealnie nada się do tego stary karton, który można składać) lub użyć… białej, styropianowej płyty. Pamiętaj tylko, aby swoją domową blendę umieszczać naprzeciwko źródła światła.