Czy wiecie, że na mocy uchwały sejmu rok 2014 został ogłoszony Rokiem św. Jana z Dukli? Mógł wam umknąć ten fakt, jako że to już ładnych parę lat temu, a poza tym nie było to jakoś szczególnie nagłaśniane. Gorzej, że wielu z was może nawet nie wiedzieć, kim był św. Jan z Dukli. A jako, iż jest on ważnym polskim patronem, wypadałoby poszerzyć nieco swoją wiedzę o tej postaci.
1. Kim był święty Jan z Dukli?
2. Cuda Jana z Dukli
3. Kiedy Jan z Dukli został świętym?
4. Czyim patronem jest Jan z Dukli?
1. Kim był święty Jan z Dukli?
Jan urodził się około 1414 roku, oczywiście w Dukli. Już w młodości został pustelnikiem na wzgórzu Zaśpit w Trzcianie. Później wstąpił do franciszkanów. W klasztorze w Krośnie pełnił funkcję gwardiana, tak samo jak od 1444 roku we Lwowie.
Zaraz po swoich święceniach przydzielono mu funkcję kaznodziei, co było niemałym wyróżnieniem, przysługiwała ona bowiem w klasztorach franciszkańskich jedynie najzdolniejszym. W późniejszych latach Jan z Dukli został kustoszem kustodii, co oznacza, że pełnił obowiązki przełożonego franciszkańskiego okręgu lwowskiego.
Na starsze lata przeszedł do bernardynów – surowszego odłamu swojego zakonu. Pod koniec życia stracił wzrok i bardzo chorował, co nie przeszkadzało mu poświęcać się wciąż głębokiej modlitwie i zakonnym obowiązkom.
Gdy zmarł w roku 1484, uważany był powszechnie za świątobliwego męża, a pielgrzymki do jego grobu odbywali nie tylko katolicy, lecz również prawosławni i Ormianie. Choć na kanonizację trzeba było czekać kilka wieków, prosty lud od razu otoczył go czcią należną świętemu, zwłaszcza we Lwowie. Modlono się przez jego wstawiennictwo, a na wiernych miały spływać liczne łaski, które tylko utwierdzały ich w sądach o świętości Jana z Dukli.
2. Cuda Jana z Dukli
Jakież to zasługi miał Jan, że zdobył sobie miłość i cześć wiernych? W większości zaważyły cuda dziejące się już po jego śmierci, jakoby za jego wstawiennictwem. Ale już i za życia przypisywano mu niezwykłe czyny.
Gdy w 1473 roku klasztor bernardynów był oblężony przez Tatarów, Jan wyszedł z Najświętszym Sakramentem, by pobłogosławić i pomodlić się z obrońcami. I to właśnie jemu przypisywano fakt, że od tego momentu w serca obrońców wstąpił jakby nowy duch, który dał im siłę do odwrócenia losów walk i odparcia wroga.
Po śmierci Jana z Dukli seria niezwykłych zdarzeń rozpoczęła się na dobre i zdawała nie mieć końca. Mowa tu choćby o cudownym uzdrowieniu gwardiana lwowskiego klasztoru bernardynów – choroba ustąpiła, gdy ułożono go w łożu, które poprzednio zajmował właśnie Jan. Z kolei niejaka Jadwiga Orłowa, której Jan z Dukli był spowiednikiem, dzięki jego wstawiennictwu miała odzyskać utracony wzrok.
Było jeszcze wiele innych przypadków cudownych ozdrowień, jednak za najważniejszy przejaw działania świętego uważa się jego interwencje podczas obrony Lwowa, gdy w 1648 na miasto ruszył Chmielnicki. Mieszkańcy modlili się żarliwie przy relikwiach Jana z Dukli i oto wojska Chmielnickiego odstąpiły. Rozniosła się wieść, że ponoć najeźdźcy ujrzeli nad klasztorem unoszącego się zakonnika z rękoma wzniesionymi do nieba, co naturalnie wywołało ich przerażenie.
3. Kiedy Jan z Dukli został świętym?
Jak już była o tym mowa, wierni uważali Jana za świętego już od wieków, ale by zostało to oficjalnie uznane przez Kościół, musiało minąć wiele czasu.
W 1615 roku rozpoczęto starania o beatyfikację, ale dopiero w 1733 papież Klemens XII ogłosił Jana z Dukli błogosławionym. Kanonizacji natomiast dokonał dopiero w 1997 roku Jan Paweł II po blisko pięćdziesięcioletnim procesie kanonizacyjnym.
4. Czyim patronem jest Jan z Dukli?
Można śmiało powiedzieć, że święty Jan z Dukli jest opiekunem naszego kraju. Już w momencie beatyfikacji został ogłoszonym patronem Korony i Litwy. Ale święty Jan patronuje również polskiemu rycerstwu, Archidiecezji Przemyskiej oraz oczywiście Lwowowi, miastu, które najwięcej mu zawdzięcza.
Nawet nie słyszałam o kimś takim, ale świętych mamy naprawdę wielu. Dobrze jest jednak dowiadywać się o takich postaciach, zwłaszcza gdy jest on opiekunem Polski, a mało kto o tym wie. 🙂