Strona główna Biznes

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce, co warto wiedzieć?

377
0
Zakładanie działalności

Wiele osób, które myśli o rozpoczęciu jednoosobowej działalności gospodarczej, odstrasza już sama myśl o wszystkich formalnościach, jakie są z tym związane. Jak się okazuje, wcale nie musi to być tak trudne, trzeba tylko postępować według kilku kroków.

  1. Rejestracja działalności gospodarczej
  2. Wniosek o NIP i REGON
  3. Określenie formy opodatkowania
  4. Składka ZUS

1. Rejestracja działalności gospodarczej

Uwierzysz, jeśli napiszemy, że rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej polega na wypełnieniu zaledwie jednego wniosku? Choć potem będziesz musiał spełnić jeszcze kilka innych formalności, związanych z przyznaniem numeru NIP, REGON czy z określeniem kwestii podatkowych, pierwszy krok jest tak naprawdę bardzo prosty.

Należy wypełnić formularz CEIDG-1 (przy okazji warto wspomnieć, że CEIDG to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Choć można wykonać to w urzędzie miasta/gminy lub wysłać wniosek listem poleconym (należy uzyskać wcześniej notarialne poświadczenie), przedsiębiorcy najczęściej wybierają znacznie szybszy i prostszy sposób – wypełniają wniosek elektronicznie, przy czym nie jest konieczne posiadanie bezpiecznego podpisu kwalifikowanego.

Ze względu na to, że samo wypełnienie wniosku może okazać się problematyczne, otwieranie działalności gospodarczej w Polsce warto skonsultować z kancelarią prawną. Specjaliści podpowiedzą, jakie rozwiązania są najlepsze i jak prawidłowo wypełnić wszystkie dokumenty.

2. Wniosek o NIP i REGON

Gdy rejestracja się udała, należy jeszcze złożyć wniosek o NIP i REGON. Przy czym warto wiedzieć, że jeśli przedsiębiorca ma już przyznany NIP, nie musi go zmieniać – zostanie przypisany do jego nowopowstającej firmy.

Po co są te numery? NIP stosuje się w celach podatkowych, REGON natomiast jest niezbędny podczas załatwiania spraw z ZUS-em oraz urzędem skarbowym.

3. Określenie formy opodatkowania

Często najtrudniejszą kwestią dotyczącą zakładania własnej formy działalności jest określenie formy opodatkowania. Do wyboru masz kartę podatkową, opodatkowanie podatkiem liniowym, opodatkowanie na zasadach ogólnych oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się dokładnie z każdą formą opodatkowania, najlepiej skonsultuj się też z biurem rachunkowym. Jeśli wybierzesz nieodpowiedni dla Twojej działalności sposób rozliczania podatków, możesz mieć później problemy z płynnością finansową.

4. Składka ZUS

Tak naprawdę to przejście przez te trzy kroki wystarczy, aby rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce. Warto jednak wspomnieć jeszcze o jednym, bardzo ważnym obowiązku każdego przedsiębiorcy – opłacaniu składek ZUS.

Jeśli to Twoja pierwsza firma, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – przez 24 miesiące będzie obowiązywać Cię najniższa składka. Za ubezpieczenie społeczne, wraz z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, w 2018 roku zapłacisz 200,16 zł. Musisz jednak wziąć jeszcze pod uwagę ubezpieczenie zdrowotne, w przypadku którego wysokość składki wynosi 319,94 zł. Gdy korzystasz z preferencyjnej wysokości ubezpieczenia, nie musisz opłacać Funduszu Pracy, dzięki czemu całość zamyka się w kwocie 520,10 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here