Strona główna Dom i Rodzina

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jak dostać dofinansowanie na POŚ?

160
0
Dom z ogrodem

Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie należą do najtańszych, ale istnieje możliwość skorzystania z dotacji na montaż takiej kanalizacji. Dofinansowanie wynika z funduszy Unii Europejskiej na ochronę środowiska naturalnego. Co więc trzeba zrobić, żeby dostać dotacje na przydomową oczyszczalnię ścieków?

Dotacje na oczyszczalnie ścieków – od czego zacząć?

Dofinansowanie do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków można uzyskać z gminy lub funduszy Unii Europejskiej. W tym celu należy zwrócić się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub do funduszy strukturalnych UE. Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać w urzędach gminy. Co ważne, prawo nie działa wstecz również i w tym przypadku. Dofinansowanie można uzyskać tylko na planowany montaż oczyszczalni, nie na ten, który już się odbył.

Nie wszystkie gminy realizują program dopłat do przydomowych oczyszczalni ścieków. Z reguły na takie wsparcie finansowe można liczyć na terenach, w których nie ma innej możliwości zorganizowania kanalizacji. Zazwyczaj dotyczy to gmin o rozproszonej zabudowie. Wówczas dostają one pieniądze na dofinansowanie ze środków UE.

Dofinansowanie oczyszczalni – jaka wysokość dotacji?

Wiele zależy tutaj od konkretnego programu. Zazwyczaj osoby, które chcą zamontować u siebie przydomową oczyszczalnię ścieków, mogą liczyć na pokrycie nawet 80% kosztów kwalifikowanych, czyli tych objętych dotacją. Należy więc dowiedzieć się, co konkretnie wlicza się do tych kosztów, a co nie. Może okazać się, że tylko konkretne zbiorniki podlegają refundacji. Przydomowe oczyszczalnie ścieków z ekodrensklep.pl są zgodne z normą, która umożliwia dofinansowanie z WFOŚiGW lub funduszy strukturalnych UE. Niektóre gminy mogą prowadzić nawet specjalne programy zachęcające do wyboru przydomowych oczyszczalni, oferując przy tym np. bezpłatny montaż.

Wniosek o dofinansowanie przydomowej oczyszczalni

Aby starać się o dofinansowanie budowy oczyszczalni, należy wypełnić odpowiedni wniosek, który dostępny jest w urzędach gmin lub w Internecie. Oprócz tego formularza, niezbędne jest złożenie oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Kiedy nieruchomość jest współwłasnością, trzeba będzie uzyskać pozwolenie innych właścicieli. Należy także złożyć zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały na terenie gminy, która ma udzielić dofinansowania. Konieczne jest również posiadanie projektu przydomowej oczyszczalni ścieków. Wnioskodawca musi ponadto okazać kopię zgłoszenia o zamiarze przystąpienia do wykonania robót budowlanych.

Termin składania wniosków jest określany przez gminy. Warto skrupulatnie podejść do wypełniania formularza i kompletowania dokumentacji, ponieważ wniosek może zostać odrzucony, kiedy czegoś w nim zabraknie. Warto wiedzieć, że w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, dofinansowanie jest wypłacane po zakończeniu montażu oczyszczalni, zatem trzeba dysponować własnymi finansami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here