Oznakowanie robót drogowych jest niezbędne podczas prac, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom na budowie, jak i uczestnikom ruchu drogowego. Niezbędny do tego jest projekt organizacji ruchu na określony czas, w którym opisany zostanie planowany zakres prac. Co jeszcze trzeba wiedzieć o oznakowaniu robót drogowych?
- Oznakowanie robót drogowych, czyli co?
- Oznakowanie robót drogowych – od czego zacząć?
- Znaki pionowe i poziome podczas robót drogowych
- Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego
Oznakowanie robót drogowych, czyli co?
Większość z nas z pewnością spotkała się z oznakowaniami robót drogowych. Są to głównie znaki drogowe oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu, które umożliwiają sprawne poruszanie się po terenie budowy. Są one obwarowane zapisami w dokumentach prawnych, które nakazują właściwe zabezpieczenie miejsc, w których odbywają się prace.
Oznakowanie robót drogowych – od czego zacząć?
Konieczne jest przygotowanie projektu organizacji ruchu. Należy w nim zawrzeć najważniejsze informacje jak charakterystykę drogi i ruchu na drodze. Trzeba też wziąć pod uwagę ewentualne zagrożenia i utrudnienia, jakie mogą się w tym miejscu pojawić. Projekt powinien też zawierać plan orientacyjny i sytuacyjny. Niezbędne są dane odnośnie planowanego montażu oznakowań poziomych i pionowych, a także harmonogramu prac. Jak więc widać, może to być dla wielu osób skomplikowane, ale i czasochłonne. Lepiej więc powierzyć takie zadanie tym, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem ruchu. Oznakowanie robót drogowych to zajęcie dla specjalistów jak unistop.pl, którzy zajmą się organizacją ruchu od podstaw.
Znaki pionowe i poziome podczas robót drogowych
Podstawą w oznakowaniu robót drogowych są znaki pionowe. Bywa, że w niektórych miejscach umieszczenie ich może przysporzyć dodatkowych trudności. Wówczas należy zastosować mniej tradycyjne rozwiązania i skorzystać np. z taśmy ze stali nierdzewnej. Podczas takich prac najczęściej montuje się znaki pionowe ostrzegawcze przed robotami, nakazujące do dostosowania się do określonej prędkości lub poruszania, informujące o zamknięciu drogi i zalecanych objazdach.
Charakterystyczne dla robót drogowych są znaki poziome. Większość z nas kojarzy je jako żółte linie i słusznie. Kolor ten oznacza, że zmieniona została organizacja ruchu i należy dostosować się do znaków żółtych, nawet jeśli widoczne są te białej barwy. Są to głównie linie ciągłe i przerywane, zarówno pojedyncze, jak i podwójne. Wyznaczają one „nowe” pasy ruchu, wskazują jak jechać. Malowane są także linie krawędziowe, które informują kierowców o tym, czy mogą w konkretnym miejscu zjechać na pobocze czy nie. Często spotykane są również strzałki wyznaczające kierunek jazdy.
Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego
Podczas niektórych robót niezbędne jest skorzystanie z urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Służą one zabezpieczeniu prac i uczestników ruchu drogowego, pełnią funkcję ostrzegawczą lub informacyjną. Wśród nich wymienia się zapory drogowe, pachołki, kładki, tablice ostrzegawcze i zamykające, tablice kierujące i uchylne, taśmy, separatory, progi zwalniające, lustra drogowe, czy znaki świetlne.