Wdrażanie nowoczesnych technologii w geotechnice przekłada się na ich wszechstronne zastosowanie, zarówno w budownictwie lądowym jaki wodnym. Jednym z rozwiązań, w zakresie wzmacniania podłoża, jest metoda jet grounting, którą wykorzystuje się w budowlach trwałych i tymczasowych. Jakie są zalety iniekcji strumieniowej Soilcrete?
- Na czym polega technologia jet grounting?
- Gdzie znajduje zastosowanie metoda iniekcji strumieniowej Soilcrete?
- Dlaczego warto korzystać z technologii jet grounting?
Na czym polega technologia jet grounting?
To geoinżynieryjna metoda wzmacniania i uszczelniania podłoża gruntowego każdego rodzaju. W procesie utwardzania ziemi dochodzi do mieszania struktury podłoża z zaczynem, który ma właściwości wiążące. W tym celu wykorzystuje się skoncentrowany i wysokoenergetyczny strumień wody lub zaczyn na bazie cementu, które zostają wprowadzone w podłoże pod wysokim ciśnieniem, za pomocą specjalnych dysz iniekcyjnych.
Zazwyczaj stosuje się zaczyn cementowy, czasem wykorzystuje się mieszanki z dodatkiem betonitu lub żywic syntetycznych. Skutkiem zabiegu jest formowanie kolumn składających się z cementogruntu, które dzięki zastosowanej metodzie jet grounting wykazują się dużą nośnością i niską skłonnością do osiadania.
Prekursorem iniekcji strumieniowej jest Japonia, metoda jet grounting, po raz pierwszy w Polsce, znalazła zastosowanie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jest powszechnie wykorzystywana na zdecydowanej większości rodzajach gruntu, również takich gdzie występują duże kamienie i stare fundamenty. Jet grouting to metoda wzmacniania i uszczelniania gruntów stosowana przez firmę Keller.com.pl, która na terenie naszego kraju realizuje rozległe projekty budowlane. Szeroka oferta nowoczesnych technologii geotechnicznych daje rozległe możliwości wykonawstwa specjalistycznego, w zakresie wzmacniania gruntów.
Gdzie znajduje zastosowanie metoda iniekcji strumieniowej Soilcrete?
Technologia jet grounting znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie lądowym, przy wzmacnianiu podłoża przeznaczonego na nawierzchnie lotniskowe, nasypy kolejowe i drogowe. Wykorzystywana jest podczas uszczelniania ziemi pod rurociągami, w trakcie formowanie tymczasowej obudowy tuneli. Iniekcja strumieniowa jest przydatna w procesie wzmacniania fundamentów budynków, które są usytuowane w pobliżu głębokich wykopów. Często wykorzystuje się taką technologię chcą zabezpieczyć i ustabilizować skarpy i zbocza.
W budownictwie wodnym jet grounting stosuje się podczas uszczelniania zapór wodnych oraz wykonywania wodoszczelnych grodzi.
Dlaczego warto korzystać z technologii jet grounting?
Dzięki szerokim możliwościom jakie daje metoda iniekcji Soilcrete wszystkie, poszczególne etapy prac budowlanych można przeprowadzać skutecznie, wydajnie i szybko. Technologia jet grounting daje uniwersalne możliwości ulepszenia i nowoczesnego wykonania zaplanowanych projektów. Jest to metoda przyjazna środowisku naturalnemu, dzięki wykorzystaniu mineralnych środków wiążących.
Proces wzmacniania i uszczelniania gruntu iniekcją strumieniową może być przeprowadzany w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań, ponieważ metoda nie wywołuje drgań podłoża. Dzięki takiej technice istnieje możliwość wzmacniania fundamentów we wnętrzach pomieszczeń. Z uwagi na dynamiczne tempo wykonywania prac jet grounting daje szansę szybkiej realizacji projektu.