Przeprowadzanie wykopów związane jest nieodłącznie z wieloma pracami oraz inwestycjami budowanymi. Zadaniem kierownika budowy jest dopilnowanie, by zabezpieczono je tak, aby, nie zagrażały pracownikom oraz postronnym osobom. Dodatkowo ważnym aspektem jest zabezpieczenie wykopu przed osypaniem się lub zalaniem wodami gruntowymi.
- Jak przygotować się do wykonania wykopów, by były bezpieczne?
- Gdzie stosuje się zabezpieczenie wykopów?
- Jak zabezpiecza się wykopy?
Jak przygotować się do wykonania wykopów, by były bezpieczne?
Bezpieczeństwo wykopów powinno być priorytetem każdej firmy prowadzącej usługi w tym zakresie. Warto wiedzieć, że ich wykonanie powinno być poprzedzone badaniami geotechnicznymi. Najlepiej przeprowadzić je już przed zakupem wybranej działki. Dzięki nim możliwe będzie określenie takich parametrów jak lokalizacja oraz głębokość wykopów. Pozwoli także na wybór najlepszej metody wykonania oraz osłonięcia
wykopów. Przeprowadzenie oraz zabezpieczenie wykopów zwykle zleca się specjalistom (np. Keller). Posiadają oni wiedzę i doświadczenie związane z nowoczesnymi metodami pozwalającymi na bezpieczną i szybką pracę.
Gdzie stosuje się zabezpieczenie wykopów?
Jak wspomniono wcześniej na budowach stosuje się 2 typy zabezpieczenia wykopów. Pierwszym z nich jest ustawienie wokół niego barier, które uniemożliwiają wpadnięcie do niego osobom postronnym, które mogą znaleźć się na budowie po zakończeniu prac przez specjalistów. Drugiem typem jest zabezpieczenie skarp przed osunięciem się, a także napływem wód gruntowych czy powierzchniowych. Dzisiaj omówimy metody związane z zabezpieczeniem wykopów przed samoistnym zasypaniem oraz działaniem wody. Wykopy bardzo często pojawiają się na budowach – przy przygotowywaniu gruntu pod fundamenty budynków, podczas powstawania jego podziemnych kondygnacji. Wykopy są nieodłącznym elementem powstawania tunelów oraz dróg. Warto zaznaczyć, że pełnią bardzo ważną rolę podczas budowania oraz remontów infrastruktury instalacyjnej.
Jak zabezpiecza się wykopy?
Niewłaściwe zabezpieczenie wykopów przez zasypaniem lub napływem wód gruntowych może znacząco wpłynąć na spowolnienie prac na placu budowy. Aby tego uniknąć, stosowane jest wiele metod. Jedną z popularniejszych jest ścianka szczelna. Może być montowana jedynie na czas prowadzenia prac, a także jako stały element budowanej infrastruktury. Na rynku można znaleźć m.in. ścianki szczelne drewniane, betonowe, PCV, jednak największą popularnością cieszą się stalowe. Są to prostokątne profile o kształcie litery U lub Z, które spina się ze sobą za pomocą zamków. Dzięki temu konstrukcja stanowi zwartą płytę. Wbijana jest ona w grunt, by zapewnić stabilność konstrukcji, a przez to zabezpieczenie wykopu przed osunięciem się ziemi oraz przepływem wód. Kolejną z często stosownych metod jest obudowa berlińska. Wykorzystywana jest jedynie jako tymczasowe rozwiązanie. Poprzez obudowę berlińską rozumiemy wbicie w określonych odstępach betonowych bądź stalowych profili (najczęściej dwuteowników), a następnie wypełnienie pustych przestrzeni opinkami, które najczęściej wykonane są z drewnianych bali. Metoda ta wykorzystywana jest do zabezpieczania głębokich wykopów. Zabezpieczeniem wykopów, które należy wykorzystać, pracując w pobliżu zabudowań, jest palisada z mikropali. Wynika to z braku konieczności wbijania jej do gruntu za pomocą wibracji lub urządzeń udarowych. W gruncie instaluje się pale o średnicy od 15 do 35 cm, w zależności od potrzeb.
No tak, ale nie zapominajmy też o tych najmniejszych pracach ziemnych. Ja kopałem ostatnio studnię i gdyby nie podpory byłoby po mnie! Nawet najmniejsze prace ZAWSZE warto zabezpieczyć. Pozdrawiam