Chcesz, by Twój pies nauczył się kilku sztuczek, a przy tym był posłuszny Twoim komendom? Najlepiej zrobisz szkoląc go poprzez wspólną zabawę, umocni się też wtedy wasza więź a pies nabierze do Ciebie zaufania. Jak i w co się bawić z pupilem?
Aportowanie i przynoszenie
Zabawa w aportowanie i przynoszenie pomoże psu się rozruszać. Poprzez rzucanie pupilowi zabawki czy piłki uczysz go reagować na polecenia. Za każdym razem kiedy rzucisz zabawkę zawołaj do psa „aport” i najlepiej pokaż mu co ma robić czyli pobiegnij w stronę rzuconej rzeczy. Kiedy pies już zrozumie na czym polega zabawa, naucz go reagować na komendę „przynieś”. Możesz mieć mały problem z odebraniem psu zabawki, ponieważ na pewno niechętnie będzie ją oddawał. Zabawka powinna być dostosowana wielkością do rozmiaru psa, tak, by rzucając nią nie wyrządzić mu krzywdy. Powinna również być łatwa do uchwycenia, tak, by pupil przy wyrywaniu jej nie ugryzł Cię w rękę. Nie zapomnij, po dobrze wykonanym przez psa zadaniu, nagrodzić go w odpowiedni sposób. Połóż mu rękę na głowie i powiedz z czułością: „dobry pies” lub po prostu pogłaszcz i daj coś do przekąszenia.
Tropienie i snack ball
Jeśli chcesz, żeby Twój pies potrafił znaleźć rzeczy, które zgubiłeś, pobaw się z nim w tropienie. Zabawę tę bardzo lubią psy z gatunku jamnikowatych, myśliwskie i owczarki. Możesz zacząć od tresury w domu lub na dworze. Pamiętaj jednak, że jeśli bawisz się z psem w tropienie po raz pierwszy, Twój pupil może być mocno zestresowany. Chowając się w krzakach, zacznij wołać psa po imieniu – to pomoże mu zlokalizować skąd pochodzi źródło głosu. Tropiąc po śladach, pies odnajdzie do Ciebie drogę. Możesz do tej zabawy wykorzystać snack ball- piłkę z dziurkami, przez które wypadają psie smakołyki. Twój pupil na pewno będzie zachwycony zajadając po drodze coś smacznego. Gdy pies już odnajdzie Cię z pewnością okaże Ci swoją radość, więc Ty też okaż mu swoja miłość dobrym słowem.
Podawanie łapy
Nie każdy pies potrafi szybko nauczyć się podawania łapy. Sztuczka ta wymaga dość dużej cierpliwości okazanej zwierzakowi przez właściciela. Możesz nauczyć go tej sztuczki w dwojaki sposób. Najpierw podaj psu zaciśniętą dłoń, w której znajduje się smakołyk, kiedy położy na Twojej dłoni łapę, otwórz ją. Pies nauczy się, że podawanie dłoni przez właściciela wymaga tego, by położył na niej swoja łapę, nawet wtedy, kiedy dłoń będzie już pusta. Możesz też, patrząc psu w oczy, wziąć jego łapę w swoja dłoń i powiedzieć do niego „łapa”. Zakomunikujesz wtedy pupilowi, że ma za każdym razem kiedy usłyszy Twoja komendę, podawać łapę. Oczywiście powtarzaj często to ćwiczenie i za każdym razem nagradzaj psa dobrym słowem.
Chodzenie przy nodze
Pies powinien chodzić zawsze przy lewej nodze właściciela. W lewej dłoni umieść smakołyk, a w prawej koniec smyczy. Idź pomału wydając psu polecenie „równaj”- wtedy Twój pupil zrobi krok do przodu. Nagrodź go za to smakołykiem z lewej ręki. Stopniowo zwiększaj dystans i za każdym razem, kiedy pies ładnie idzie, dawaj mu coś smacznego. Przekonasz się, że gdy zwierzę opanuje chodzenie przy nodze, smakołyki będą rzadziej potrzebne.
Zawsze dostosowuj kryteria trudności wykonywanych ćwiczeń do możliwości psa. Im wcześniej zaczniesz trening, tym szybciej Twój pies opanuje reagowanie na wydawane przez Ciebie komendy. Nigdy nie zapominaj o pochwałach – Twój pupil będzie wiedział, że doceniasz jego wysiłek.
Jeśli mogę się odnieść do poradnika, to kwestia głaskania psa, czy kładzenia ręki na jego głowie jest mocno dyskusyjna. To nie sprawia psu przyjemności wręcz przeciwnie. Dłoń kierujemy otwartą od dołu i chwalimy psa dotykając go w okolicy szyi i klatki piersiowej.