Strona główna Dom i Rodzina

Jak nauczyć dziecko mówić?

264
1
Dziecko siedzące wśród liści

Żaden rodzic nie może się doczekać momentu, aż jego mała pociecha wreszcie wypowie pierwsze słowo. Nauka mówienia u dzieci jest bardzo ważną częścią rozwoju, choć trzeba pamiętać o tym, że dzieci rozumieją, co się do nich mówi, jeszcze zanim same zaczną mówić. Należy również wiedzieć, że każde dziecko rozwija się nieco inaczej, dlatego więc nie warto go pospieszać i zmuszać do niczego. Ono cały czas się uczy, dlatego tak bardzo ważne jest jak my, jako rodzice, postępujemy wobec niego.

W jaki sposób zadbać o właściwy rozwój dziecka?

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, choć istnieje pewien podział wiekowy, który uświadamia, co w danym wieku dziecko powinno umieć. Nie można oczywiście zapomnieć o indywidualnych właściwościach dziecka, a fakt, że zacznie ono wypowiadać pierwsze słowa później, niż jest to rozpisane, wcale nie oznacza, że będzie ono opóźnione w rozwoju. Taki schemat rozwojowy może być bardzo pomocny dla rodziców, ale nie powinien być bezwzględnym wyznacznikiem.

Jak nauczyć dziecko mówienia bez zdrabniania?

Dziecko zaczyna uczyć się już od pierwszych momentów swojego życia. Z początku wydaje niezrozumiałe dźwięki oraz wykonuje nieskoordynowane ruchy i gesty, jednak widzi, słucha i co najważniejsze – rozumie, nawet jeżeli nie jest w stanie powtórzyć wszystkiego, co słyszy. Powinno się mówić do dziecka jak najwięcej i to możliwe w jak najbardziej zrozumiały sposób, pokazywać rzeczy i nazywać je. Trzeba mówić prostymi zdaniami, ale bez używania zdrobnień, spieszczeń oraz bez gaworzenia, naśladującego dźwięki wydawane przez dziecko. Takie działania mogą je tylko utwierdzić w błędnej interpretacji i sprawić, że w przyszłości będzie miało problem nie tylko z mówieniem, ale i pisaniem.

Małe dziecko z komputerem

Czytanie i rozmowa z dzieckiem

Udowodnione jest, że dzieci, które otoczone są książkami znacznie szybciej i łatwiej uczą się języka. Warto więc czytać dziecku bajki, w dodatku czytać je regularnie. W ten sposób dziecko, poprzez słuch utrwala nowe wyrazy, jak również uczy budowy prostych zdań. Można również zacząć próbować rozmawiać z dzieckiem, starać się nawiązać z nim kontakt, prowokować do mówienia, nawet jeżeli początkowo będą to jednosylabowe zbitki liter, które mogą mieć już pierwsze znamiona znaczeń. Początkowo dziecko uczy się wypowiadania jednego słowa, dopiero potem zaczyna łączyć je w większe zbiory. Więc jak początku zacznie mówić „miś” to potem może do tego dołączyć „miś tam”, a wówczas już tylko kwestia czasu nim zacznie układać całe zdania.

Jaki wpływ na mowę dziecka mają programy edukacyjne?

Dzieci uczą się ze słuchu i wzroku. Słyszą co do nich się mówi i widzą nasze reakcje, mimikę twarzy oraz to, co wskazujemy. To samo dotyczy programów edukacyjnych, które są połączeniem dźwięków i obrazów. Często rodzice obawiają się sadzania dziecka przed telewizor, ale istnieje szereg specjalnych programów przeznaczonych właśnie do nauki dla maluchów. Nie musi to być dominujący aspekt, ale z pewnością dobry dodatek i możliwość do osłuchania się z językiem. Jeżeli jednak dostrzegamy, że nasze dziecko ma wyraźny kłopot z rozpoczęciem nauki mówienia, warto zgłosić się do lekarza pediatry, który może pomóc w zdiagnozowaniu problemu i zaproponuje właściwe rozwiązanie rozwiązanie.

1 KOMENTARZ

  1. Chyba najlepiej dużo do dziecka mówić, żeby oswoiło się z dźwiękami. Wtedy na pewno samo szybciej zacznie mówić. To jest podobno naukowo udowodnione

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here