Muzyka jest dla ludzkiego umysłu tym czym sport dla ciała. Wbrew jednak obiegowym opiniom kiedy jesteśmy smutni bardziej pomoże nam słuchanie romantycznych ballad, a kiedy jesteśmy pełni energii – mocnego rocka. Jak zatem muzyka działa na nasz organizm?
• Co daje słuchanie muzyki?
• W jaki sposób można wykorzystać wpływ muzyki na organizm?
• Jak muzyka tworzy nastrój?
• Jak działa muzyka relaksacyjna?
Co daje słuchanie muzyki?
Mózg traktuje słuchanie różnych rodzajów muzyki jednakowo – większość zadań spoczywa wtedy na obszarze kory mózgowej odpowiedzialnej za słuch. Czy wiedzieliście o tym, że słuchanie Mozarta może poprawić inteligencję, a nauka gry na jakimś instrumencie może wspomóc inteligencję werbalną? Zapewnia ona możliwość skutecznego porozumiewania się z otoczeniem, ułatwia formułowanie przekazów, tak, by były zrozumiałe i adekwatne do sytuacji. Ponadto muzyka łączy i jednoczy ludzi – na przykład śpiewanie w chórze pozwala poczuć się członkiem grupy i sprawić, że bardziej lubimy samych siebie.
W jaki sposób można wykorzystać wpływ muzyki na organizm?
Muzyka może łagodzić ból, często stosuje się ją w uzupełnieniu terapii. Naukowcy wciąż sprawdzają czy polega to na prawdzie, ale coraz częściej badania dowodzą, że muzyka rzeczywiście działa kojąco. Przede wszystkim muzyka zmienia sposób, w jaki krew krąży po ciele, daje pacjentowi poczucie kontroli, wyzwala endorfiny, stabilizuje oddech i pracę serca. To jednak nie koniec pozytywnego wpływu muzyki na zdrowie – okazało się, że jest ona bardzo pomocna przy leczeniu udarów, przewlekłych migren czy wzmacnianiu odporności. Oprócz tego muzyka zmniejsza odczuwanie zmęczenia, zwiększa naszą podatność na stymulację, relaksuje i wspomaga motorykę.
Jak muzyka tworzy nastrój?
Zastanawiający jest fakt, że gdy jesteśmy smutni częściej sięgamy po przygnębiające utwory. Chyba wybieramy je jednak trochę podświadomie, gdyż właśnie smutne utwory są w stanie poprawić nam nastrój. Identyfikacja z tekstem pozwala nam uświadomić sobie, że nasza sytuacja nie jest jeszcze taka zła, a bohaterowie nostalgicznych ballad mają o wiele gorzej (przynajmniej w danym utworze). Słuchanie radosnej muzyki sprawia, że inaczej odczytujemy emocje naszych rozmówców, wydają nam się bardziej szczęśliwi i szczerzy.
Jak działa muzyka relaksacyjna?
Muzyka relaksacyjna nie tylko odpręża ciało i umysł, ale także może być doskonałym tłem dla medytacji. Już sama barwa muzyki relaksacyjnej działa na nas kojąco. Ponadto muzyka taka sprzyja wchodzeniu w głąb siebie, poprawia koncentrację i wyzwala lepsze doznawanie sfery duchowej. Stosowane w muzyce relaksacyjnej bębny, grzechotki, etniczne instrumenty perkusyjne mogą nawet posłużyć do wywołania odmiennych stanów świadomości. Bardzo dobre efekty można osiągnąć słuchając muzyki relaksacyjnej w połączeniu z wizualizacjami. Wyobrażanie sobie śpiewających ptaków, płynącego strumyka czy zachodu słońca poprawia nastrój i odpręża strudzony całym dniem
umysł.
O tym, że muzyka łagodzi obyczaje nie trzeba wspominać, jej działanie na organizm ludzki jest jednak nie do przecenienia.
Na każdego człowieka działa inna muzyka i w inny sposób, nie da się tego tak po prostu określić.