Strona główna Dom i Rodzina

Jak działają oczyszczalnie bezobsługowe?

851
0
Dom z ogrodem

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to alternatywa do szamba dla tych właścicieli domów, którzy nie mają możliwości przyłączenia się do systemu miejskiej kanalizacji. Jakie są jej zalety i wady? I co oznacza, że oczyszczalnia może być bezobsługowa? Sprawdzamy!

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak działa?

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, gdy nie było możliwości przyłączenia się do miejskiej kanalizacji, najpopularniejszym rozwiązaniem było szambo. Dziś jednak coraz częściej zastępuje się go przydomowymi oczyszczalniami ścieków, które są znacznie prostsze i wygodniejsze w obsłudze. To oczywiście niejedyne ich zalety, ale o tym będzie jeszcze za chwilę.

W jaki sposób działa oczyszczalnia? Jej zadaniem jest neutralizacja ścieków do takiej postaci, aby można je było odprowadzić do gleby. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu drenażu rozsączającego lub studni chłonnej. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się oczyszczalnie biologiczne z osadem czynnym bądź ze złożem biologicznym. Mogą być zastosowane na każdym rodzaju gruntu, nawet na niewielkim terenie, gdyż nie zajmują wiele miejsca. Mikroorganizmy, które są do nich wprowadzane, rozkładają ścieki.

Ponadto są jeszcze oczyszczalnie bezobsługowe. Czym się charakteryzują? Oczyszczalnie bezobsługowe firmy Ekodren nie wymagają podłączenia do energii elektrycznej, są wygodne w użytkowaniu. Ze względu na duże zainteresowanie nimi opiszemy, jak wygląda ich eksploatacja.

Eksploatacji oczyszczalni bezobsługowych

Jak już wspominaliśmy, bezobsługowe, przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wymagają podłączenia do energii elektrycznej, dzięki czemu są bardziej oszczędne. Oczyszczanie przebiega w trzech etapach. Najpierw rozbijane są związki organiczne, a zawiesiny są odseparowywane. Następnie ścieki podlegają biodegradacji w warunkach tlenowych. Na końcu następuje proces filtracji. Każdy z etapów ma charakter biologiczny, dzięki czemu nie jest konieczny pobór prądu.

Dodatkowo cały mechanizm jest bezwonny i bezgłośny. Można zamontować oczyszczalnię i o niej zapomnieć… przez następne dwa lata. Po tym czasie konieczne jest usunięcie nadmiernego osadu, aczkolwiek tego nigdy nie da się uniknąć.

Co więcej, dzięki temu, że oczyszczalnia nie pobiera energii elektrycznej, nie występują żadne problemy, gdy czasowo zabraknie prądu. W przypadku klasycznych urządzeń konieczne może być wtedy wprowadzenie dodatkowej ilości bakterii, aby umożliwić prawidłowe działanie po awarii.

Wady i zalety oczyszczalni ścieków

Jakie są zalety oczyszczalni ścieków? Ze względu na komfort użytkowania mówi się przede wszystkim o eliminacji przykrych zapachów, co ma miejscu, gdy właściciele posesji korzystają z szamba. Co ciekawe, koszty eksploatacji również są niższe.

A czy to rozwiązanie ma jakieś wady? Niestety – jest to stosunkowo wysoki koszt wykonania. To, ile będzie ostatecznie wynosić, zależy od rodzaju wybranej technologii. Jednak warto pamiętać o tym, że raz zamontowana lub wybudowana oczyszczalnia gwarantuje spokój na długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here