Strona główna Społeczeństwo

Gdzie szukać pomocy w sprawach spadkowych (przyjęcie/odrzucenie spadku)?

207
2
dyskusja kobiet

Z chwilą śmierci bliskich osób, stajemy się spadkobiercami. Nabywamy spadek z mocy samego prawa, a nie z własnej woli. Nie wymaga to składania jakiegokolwiek wniosku. Mimo to zdecydowanie lepiej jest odpowiednio zorientować się o wszelkich niuansach, jakie są w przypadku spraw spadkowych. Jak? Gdzie szukać pomocy?

Gdzie szukać pomocy w sprawach spadkowych?

Nikogo nie powinno dziwić to, że w przypadku spraw spadkowych kluczowy jest kontakt z prawnikiem. Dzięki skorzystaniu z usług adwokata można odpowiednio podejść do tematu, by może nawet jeśli nie zyskać, to nie stracić. Dziedziczenie ustawowe czy na zasadzie testamentu – tutaj da się pogubić. Jak przeczytać można na adwokatrodzinny.wroclaw.pl, sprawy spadkowe są zawiłe i przysparzają spadkobiercom problemów, warto więc udać się po pomoc do prawnika. On doradzi, jakie będzie najlepsze postępowanie. Dzięki temu można uniknąć rozczarowania, a na pewno kłopotów.

Dziedziczenie – jak to wygląda?

W momencie śmierci spadkodawcy dochodzi do dziedziczenia, a więc wejścia spadkobiercy lub spadkobierców w sytuację prawną spadkodawcy. Przejmują więc na siebie ogół praw i obowiązków majątkowych. Wszystkie zasady dziedziczenia są opisane w prawie spadkowym. Istnieją dwa porządki. Jest dziedziczenie testamentowe i ustawowe. Testament ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Jest to rozporządzenie na wypadek śmierci, w którym przedstawiona jest ostatnia wola spadkodawcy. To on za życia decyduje o tym, kto, co i w jakim udziale dostanie. Co więcej, może określić nawet, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać spadek. Jeśli nie zostanie sporządzony testament lub spadkobierca testamentowy nie chce dziedziczyć, wówczas następuje dziedziczenie ustawowe.

Jak przyjąć spadek?

Nabycie spadku następuje na mocy samego prawa w chwili śmierci spadkodawcy. To jednak nie jest wystarczające. Dobrze jest, zanim się przyjmie spadek, zastanowić się nad tym, czy to aby na pewno korzystne posunięcie. Można bowiem przyjąć spadek wprost. Oznacza to, że przyjmuje się wszystko po zmarłym. Dostaje się nie tylko to, co na plus, ale i na minus. Tak więc dziedziczy się długi. Nie zawsze udaje się dotrzeć na czas do informacji o tym, jaka była kondycja finansowa zmarłego.

Warto wiedzieć, że spadek można przyjąć też z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że ma się ograniczoną odpowiedzialność za długi spadkowe. Przyjmuje się tyle długów, ile zysków.

A jak przyjąć spadek? Najlepiej przed sądem lub notariuszem złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku. Termin na jego złożenie wynosi sześć miesięcy. Liczony jest od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku. Takie oświadczenie można złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Co więcej, można zrobić to osobiście albo przez pełnomocnika. Oczywiście ewentualne pełnomocnictwo powinno być udzielone w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym. Warto wiedzieć, że oświadczenia nie można odwołać (poza przypadkami działania w błędzie lub pod wpływem groźby).

Odrzucenie spadku – jak to zrobić?

Odrzucenie spadku to możliwość, z której można zawsze skorzystać. Zwłaszcza zalecana jest wówczas, gdy osoba zmarła zostawiła po sobie dużo długów. Zgodnie z prawem, można odrzucić spadek jedynie przed sądem lub notariuszem. Co więcej, takie oświadczenie można złożyć tylko po śmierci spadkodawcy. Warto wiedzieć, że jeśli odrzuci się spadek, to spadnie on na kolejne osoby z rodziny. Tak więc, kto po kim dziedziczy? Jak wygląda kolejność?

W pierwszej kolejności prawo do spadku mają dzieci oraz małżonek. Jeśli małżonek nie żyje, to cały majątek przypada na dzieci. W sytuacji, gdy dziecko spadkodawcy nie żyje, wówczas jego udział przechodzi na jego dzieci, czyli wnuki zmarłego, a gdyby i one już wtedy nie żyły, to na prawnuki. W sytuacji, gdy osoba zmarła nie miała dzieci, wówczas spadek przechodzi na małżonka i rodziców spadkodawcy. Jeśli osoba była samotna – nie miała małżonka ani dzieci, to scheda przechodzi na rodziców. Jeśli któryś z rodziców nie żyje, to dodatkowo dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy. W sytuacji, jeśli któreś z rodzeństwa również żyje, wtedy spadek spada na ich dzieci, wnuki.
Jeśli nie ma na świecie zstępnych, małżonka, rodziców i rodzeństwa, to spadek przypada dziadkom zmarłego. Jeśli i oni nie żyją oraz nie ma żadnych innych krewnych, wtedy majątek przypada pasierbom zmarłego. W sytuacji, gdy nie ma już nikogo z rodziny, to majątek przypada gminie, w której ostatnio mieszkał spadkodawca.

Co ciekawe, w świetle prawa spadkowego osoba, która odrzuciła spadek, jest traktowana tak, jakby była osobą zmarłą. Odrzucenie spadku jest decyzją nieodwołalną. Tak więc przed podjęciem takiej decyzji trzeba dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. W tym może pomóc prawnik.

2 KOMENTARZE

  1. Spotkałam się już z tym, ze ktoś chciał na zapas zrzec się spadku, jeszcze za życia swojego ojca, co jest oczywiście niemożliwe. Poza spadkiem warto też poruszyć temat zachowku. Może napiszecie o tym kolejny artykuł ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here