Strona główna Zdrowie i Uroda

Domowa produkcja kosmetyków – czego potrzebujesz?

151
0
Domowe kosmetyki

Większość drogeryjnych kosmetyków zawiera składniki podrażniające, przesuszające lub wywołujące alergie. Natomiast cena naturalnych, ekologicznych produktów do pielęgnacji jest tak wysoka, że odstrasza wielu potencjalnych nabywców. Dlatego coraz więcej osób interesuje się domową produkcją kosmetyków. Tylko co będzie potrzebne na początek?

  1. Naturalne, „szare” mydło
  2. Olejki eteryczne
  3. Masło shea
  4. Napary z ziół
  5. Produkty spożywcze wykorzystywane w kosmetyce

1. Naturalne, „szare” mydło

Pamiętasz czasy „szarego” mydła? Jeszcze parę lat temu było powszechnie stosowane, dziś jest zapomniane na rzecz kolorowych, pięknie pachnących mydeł i żeli pod prysznic. Jednak powoli powraca, a wykorzystuje się go do produkcji kosmetyków do kąpieli. Wystarczy zetrzeć na tarce naturalne mydło i rozpuścić w gorącej wodzie (przykładowe proporcje: 100 g mydła, 500 ml wody). W ten prosty sposób uzyskujesz w pełni bezpieczne mydło w płynie lub żel pod prysznic.

Możesz też trochę zmodyfikować ten przepis: zamiast wody użyć naparu z ziela ogórecznika, które polecane jest do osób z suchą skórą oraz wzbogacić całość olejkiem eterycznym o ulubionym zapachu.

Szare mydło

Musisz uważać także podczas zakupu produktu bazowego – masło roślinne powinno składać się z czterech, maksymalnie pięciu składników. Jakich? np. Sodium Palmate, Sodium Palm Kernelate, Aqua, Sodium Hydroxide oraz Glycerin.

PS. Z szarego mydła można robić także domowe środki czyszczące, np. płyn do naczyń.

2. Olejki eteryczne

Jeśli kochasz pięknie pachnące kosmetyki i obawiasz się, że te domowej produkcji mogą nie spełniać Twoich oczekiwań pod tym względem, przygotuj wcześniej zapas olejków eterycznych. Wystarczy kilka kropli dodanych do toniku, kremu do twarzy czy peelingu, aby sprawić, że produkt będzie pięknie pachniał. Dodatkowo olejek z drzewa herbacianego, który posiada posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, można stosować bezpośrednio na skórę.

Niestety, w przypadku olejków eterycznych też trzeba uważać na skład. Powinny być w 100% naturalne, a więc nie mogą zawierać więcej niż jednego składnika. Wbrew pozorom, olejki eteryczne nie są olejami, a ich nazwa wzięła się stąd, że nie rozpuszczają się w wodzie. Jeśli nie masz pewności, czy kupiłaś/eś dobry produkt, wystarczy jak wylejesz kroplę olejku na białą kartkę i poczekasz, aż całość wyschnie. Jeśli nie zostanie po nim żaden ślad, jest to znak, że olejek jest dobrej jakości i producent nie dodał żadnych „zapychaczy”.

Olejki eteryczne

3. Masło shea

Obecnie nastała moda na masło shea (zwane również masłem karite), a na opakowaniach gotowych kosmetyków często znajdziesz informację, że mają ten składnik w składzie. Ale… zwykle na jednym z późniejszych miejsc, co oznacza, że tego produktu wcale nie ma aż tak dużo w kosmetyku.

Masło shea nawilża skórę, poprawia jej elastyczność oraz uzupełnia takie składniki, tak witamina A, E i F. Można rozpuścić je w kąpieli wodnej i przygotować odżywczy balsam, pomadkę do ust lub krem do twarzy. Jedyną wadą domowych kosmetyków przygotowanych na bazie masła karite jest to, że pozostawiają tłusty filtr na skórze, są też trudniejsze w rozsmarowaniu. Ale jako produkt na zimę sprawdza się idealnie.

Masło shea

4. Napary z ziół

Pijesz rumianek? A może lubisz oczyszczającą pokrzywę? Czemu ich w takim razie nie zastosować do kosmetyków? Wspomniane wcześniej ziele ogórecznika można wykorzystać podczas produkcji żelu po prysznic, pokrzywa posłuży jako wzmacniająca płukanka do włosów, która zapobiega ich wypadaniu, a rumianek może być zastosowany w delikatnym toniku do twarzy.

Napar z ziół

5. Produkty spożywcze wykorzystywane w kosmetyce

Nie musisz kupować kosztownych surowców w ekologicznych sklepach, by zrobić swój własny kosmetyk. Fusy z kawy po zaparzeniu połącz z oliwką i wykorzystaj jako peeling – równie dobra będzie wersja z cukrem lub z gruboziarnistą solą. Do złuszczania skóry na twarzy użyj płatków owsianych i miodu, który ma działanie odżywiające. Do produkcji domowych kosmetyków możesz użyć też cytryny, jajek, śmietanki, jogurtu naturalnej, a nawet mąki z ciecierzycy! Jedyną wadą tej metody, jest krótka trwałość produktu końcowego, dlatego trzeba robić go na bieżąco.

Kawa do peelingu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here