Sos sojowy jest znanym składnikiem często stosowanym w kuchni azjatyckiej. W Polsce zyskuje on coraz większą popularność, Jednak ze względu na zawartość soi, która jest silnym alergenem, nie każda osoba może jeść potrawy z dodatkiem sosu sojowego. Czym można zastąpić sos sojowy w japońskich, chińskich bądź koreańskich daniach? Podpowiemy Ci, jakie jego zamienniki warto używać w kuchni.
- Czy ocet balsamiczny to dobry zamiennik sosu sojowego?
- Czy można używać maggi zamiast sosu sojowego?
- Jakie składniki mogą zastąpić smak sosu sojowego?
- Jak zrobić sos sojowy domowym sposobem?
Czy ocet balsamiczny to dobry zamiennik sosu sojowego?
Zastanawiasz się, czym zastąpić sos sojowy, gdy przyrządzasz popularne azjatyckie potrawy? Ocet balsamiczny pod względem koloru i konsystencji jest bardzo podobny do sosu sojowego. Posiada on charakterystyczny nieco słodko-kwaśny smak i ciemny kolor. W jakich daniach ocet balsamiczny sprawdzi się jako zamiennik sosu sojowego? Przede wszystkim jest on doskonałym dodatkiem do mięs — takich jak kurczak czy karkówka. Może być również stosowany do sałatek oraz przyrządzania potraw z ryb. Ocet balsamiczny to także świetny zamiennik octu ryżowego.
Czy można używać maggi zamiast sosu sojowego?
Maggi to popularna przyprawa, która znajduje się w niemal każdej polskiej kuchni. Jeśli nie wiesz, czym zastąpić sos sojowy w potrawach, dobrym pomysłem będzie dodanie zamiast niego do dania maggi. Warto jednak pamiętać, że przyprawa ta zawiera w sobie dużo soli oraz glutaminianu sodu, więc jest bardziej szkodliwa dla zdrowia niż sos sojowy. Zatem należy używać jej z umiarem. Natomiast do zalet maggi należy to, że nie posiada ona w swoim składzie glutenu. Dlatego osoby z jego nietolerancją oraz chorujące na celiakię mogą spożywać dania przygotowane z jej dodatkiem. Maggi jest również przyprawą znacznie tańszą i łatwiej dostępną niż sos sojowy.
Jakie składniki mogą zastąpić smak sosu sojowego?
Zastanawiasz się, czym zastąpić sos sojowy w marynacie i zależy Ci na takich samych walorach smakowych? Możesz połączyć ze sobą kilka produktów, które dodane do dania pozwolą uzyskać smak podobny do sosu sojowego. Zmieszaj ze sobą lubczyk, wodorosty, sól selerową, cebulę oraz anchois z sokiem z cytryny. Składniki możesz także połączyć z sosem rybnym, aby ten zamiennik sosu sojowego miał płynną konsystencję. Tak przygotowana przyprawa sprawdzi się podczas przygotowywania nie tylko marynat, ale także past i dressingów do sałatek.
Jak zrobić sos sojowy domowym sposobem?
Dobrym rozwiązaniem na znalezienie zamiennika sosu sojowego jest samodzielne jego przygotowanie. Jak zrobić sos sojowy z dostępnych w domu produktów? Potrzebne będą:
- sól i pieprz do smaku;
- szczypta imbiru w proszku;
- szczypta czosnku w proszku;
- 1 łyżeczka octu balsamicznego;
- 1 łyżeczka octu winnego;
- 2 łyżeczki cukru trzcinowego;
- 0,5 litra bulionu wołowego;
- 1 łyżeczka sosu rybnego.
Wszystkie składniki, oprócz sosu rybnego, należy zmieszać na patelni i doprowadzić do wrzenia. Sos sojowy domowej roboty gotuj przez około 7-10 minut, często mieszając wywar. Po ostygnięciu możesz dodać sos rybny i po skosztowaniu, przyprawić według uznania. Przygotowany w ten sposób sos sojowy przechowuj w lodówce.
Wśród wielu zamienników sosu sojowego, na uwagę zasługuje sos sojowy domowej roboty. Jest on przyprawą bezpieczną dla osób z alergiami pokarmowymi i nietolerancją glutenu.
Sosu sojowego nie da się zastąpić, moim zdaniem najbliżej naszej maggi do japońskiego sosu sojowego. Wszystkie te mikstury z łączeniem glonów z anchios – BROŃ BOŻE, to nie brzmi dobrze…. Zmieszanie wszystkich produktów, które mają smak UMAMI nie pomoże uzyskać tego specyficznego posmaku 🙂
Ja stosuję maggi i sprawdza się całkiem dobrze jako zamiennik sosu sojowego do azjatyckich dań. Trochę zaciąga rosołem, jak przesadzę, ale ogólnie nie narzekam 🙂