Strona główna Kulinaria

Czym zastąpić mięso? Porady dla początkujących wegetarian

12
0
Danie wegetariańskie z warzywami i tofu

Chcesz przejść na wegetarianizm i zastanawiasz się, czym zastąpić mięso w diecie? Mięso stanowi cenne źródło biała, które jest niezbędnym budulcem mięśni. Tego ważnego składnika możesz jednak dostarczać organizmowi, spożywając rośliny strączkowe, produkty z soi, a także pseudozboża. Poznaj najbardziej popularne zamienniki mięsa.

Soczewica — zdrowa alternatywa dla mięsa

Jednym z niezwykle zdrowych zamienników mięsa jest soczewica. To roślina strączkowa o wysokiej zawartości łatwo przyswajalnego białka. Stanowi źródło witamin z grupy B, błonnika, fosforu, potasu, magnezu, żelaza i wapnia. Zawiera także kwas foliowy, dlatego zalecana jest w przypadku kobiet starających się o dziecko oraz kobiet w ciąży. Jak podawać soczewicę? Możesz ją jeść w formie burgerów lub pulpetów. Dobrym pomysłem na danie z soczewicy jest również przygotowanie gulaszu.

Ciecierzyca to dobre źródło białka

Ciecierzyca to kolejna roślina strączkowa, którą możesz spożywać zamiast mięsa. Podobnie jak soczewica stanowi ona cenne źródło białka, potasu, fosforu, magnezu i żelaza. Cieciorka dostarcza również organizmowi cynku. Z ciecierzycy możesz przygotować popularny hummus i zjeść go na kanapce lub z pokrojonymi warzywami. Pysznymi daniami z cieciorki są gulasze, zupy, a także wegańskie kotleciki.

Tofu jako zamiennik mięsa

Jeśli zastanawiasz się, czym można zastąpić mięso, to kolejnym dosyć popularnym jego zamiennikiem jest tofu. Tofu to sprasowany twarożek z mleka sojowego, bogaty w wapń i fosfor. Produkt ten zawiera również dużo fitoestrogenów (izoflawonów), działających podobne do damskich hormonów płciowych (estrogenów). Dzięki temu jego spożycie może łagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy. Jakie potrawy warto przygotować z tofu? Ten zamiennik mięsa świetnie sprawdzi się jako kotlet. Można na jego bazie przyrządzić także omlet, jajecznicę bez jaj (czyli tzw. tofucznicę) oraz nuggetsy.

Komosa ryżowa to cenne źródło aminokwasów

Komosa ryżowa to jeden z produktów, które ze względu na brak glutenu, nazywane są pseudozbożami. Stanowi ona cenne bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3, a także błonnika, białka, potasu, manganu i magnezu. Ze względu na zawarte w komosie ryżowej antyoksydanty, jej spożywanie może łagodzić stany zapalne w organizmie.

Amarantus to produkt o wysokiej zawartości żelaza

Podobnie jak komosa ryżowa amarantus również należy do grupy produktów o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwanych pseudozbożami. Amarantus można jeść zamiast mięsa, ponieważ stanowi on cenne źródło białka. Dostarcza on organizmowi magnezu, fosforu, a także sporo żelaza, dlatego jest polecany osobom, które mają problemy z anemią.

Gryka — zamiennik mięsa obniżający poziom cholesterolu

Wśród zdrowych zamienników mięsa znajduje się również gryka. Wykazuje ona działanie obniżające poziom cholesterolu i jest źródłem witamin z grupy B. Gryka to pseudozboże, które warto spożywać podczas insulinooporności.

Często roślinne zamienniki mięsa dostarczają organizmowi znacznie więcej białka niż samo mięso, dlatego warto rozważyć włączenie ich do diety. Stanowią one bowiem cenne bogactwo witamin i innych minerałów potrzebnych ludzkiemu ciału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here