Strona główna Biznes

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

331
2
Firma

Jeśli zakładasz swój biznes, ważne jest odpowiednie konto, które pozwoli ci oddzielić finanse firmowe od prywatnych. Nie zawsze jednak rachunek firmowy jest wymagany – są osoby, które pozwalają sobie na posiadanie jednego numeru rozliczeniowego, na którym trzymają środki prywatne oraz związane z firmą.

Konto firmowe a konto prywatne

Rachunek bankowy to dziś absolutna konieczność, choć oficjalnie nie jest wymagany – przynajmniej w przypadku jednoosobowych działalności. Takie firmy mogą funkcjonować bez rachunku bankowego, jednak jest to w praktyce niezwykle trudne, zwłaszcza jeśli przychodzi do rozliczenia z urzędem skarbowym czy ZUS- em. W praktyce więc jakieś konto bankowe jest wskazane, natomiast w przypadku firm, które są spółkami, rachunek bankowy jest już obowiązkowy. Konto firmowe to miejsce, z którego przeprowadzane są transakcje związane z funkcjonowaniem firmy – opłacaniem składek, przelewami wynagrodzeń czy wymianą środków pomiędzy kontrahentami.

O tym, czy konto firmowe warto mieć i kiedy jest to wymagane, przeczytasz nieco więcej poniżej. Jeśli chcesz znaleźć odpowiedni rachunek, dobrze jest zrobić w sieci research. Rzetelny ranking kont firmowych pomoże wybrać najlepszą ofertę (zgarnijpremie.pl/ranking-kont-firmowych), która pozwoli Ci cieszyć się odpowiednią opcją. Warto tutaj zaznaczyć, że rachunek bankowy dla firm jest bardzo często wskazywany jako konieczność w przypadku różnego rodzaju instytucji, które mają konkretne wymagania odnośnie do przelewów.

Czy i kiedy konto firmowe jest wymagane?

Polskie prawo nie wskazuje jednoznacznie, że konto firmowe w przypadku jednoosobowej działalności czy mikroprzedsiębiorstwa jest obowiązkowe. W takim przypadku nawet zwykły rachunek bankowy nie jest konieczny, pod warunkiem, że nie operujemy sumami przekraczającymi jednorazowo 15 tysięcy złotych – w tym przypadku wymagane jest konto bankowe, a przepis ten regulowany jest ustawą Prawo Przedsiębiorców.

A jak wygląda sprawa w przypadku innych spółek? Od 2020 obowiązek posiadania konta firmowego mają wszystkie spółki cywilne, jawne, z o.o. czy fundacje. Chodzi tutaj głównie o płatności VAT, ponieważ ustawa dotyczyła właśnie części płatników, choć paradoks polega na tym, że zmiany mogą także odnosić się do jednoosobowych działalności. Dotyczy to przedsiębiorstw, które zostały objęte mechanizmem podzielonej płatności, to jest przelewami, które rozdzielane są na kwoty netto i VAT. Z zasady jednak osobne konto firmowe powinny posiadać spółki i fundacje, natomiast jednoosobowe działalności nie muszą w większości przypadków posiadać konta bankowego.

Zalety konta firmowego

Choć rezygnacja z założenia konta firmowego w przypadku jednoosobowych działalności może być kusząca, to samo jego nieposiadanie może generować pewne kłopoty. Pierwszym i podstawowym problemem jest to, że niezależnie od formy działalności, z wszystkich wydatków firmowych będziesz musiał się rozliczać choćby z urzędem skarbowym. Mieszając swoje prywatne wydatki z firmowymi, możesz mieć ogromną trudność w rozdzieleniu, które transakcje dotyczą działalności, a które sfer życia prywatnego.

W kwestii zakładania konta osobistego do celów firmowych mają kilka słów do powiedzenia również same banki, które w regulaminach bardzo często zaznaczają, że nie dopuszczają takiej opcji. Innymi słowy, jeśli zakładasz firmę, banki będą raczej preferowały otwarcie dla Ciebie konta firmowego i nie zgodzą się na połączenie konta prywatnego z firmą.

Najlepsze konto firmowe

Wiele osób unika zakładania konta firmowego, ponieważ jest ono z reguły płatne. Koszty związane są z utrzymaniem karty a także przelewami, na przykład do ZUS, są nieodłączną jego częścią. Jednak tak samo, jak w przypadku opłat związanych z kartą bankową w przypadku konta prywatnego, można tych opłat uniknąć, wykonując przelewy na określone kwoty. Przykładowo, konto firmowe w Santander oferuje przelewy za 0 złotych, jeśli dana osoba wykona przelew do ZUS-u na kwotę minimum 200 złotych. Atrakcyjne konta firmowe oferuje także bank Millennium oraz Bank Pekao. Korzystając ze wskazanego powyżej rankingu, za założenie konta firmowego możesz dodatkowo zgarnąć atrakcyjną premię pieniężną – nawet 1800 złotych.

2 KOMENTARZE

  1. Z jednej strony nie jest obowiązkowe, a z drugiej nie wiem, jak funkcjonują osoby, które mają jedno konto i do spraw prywatnych i firmowych. Czasem trzeba pogodzić się z pewnymi kosztami, choćby po to, aby ułatwić sobie trochę życie.

  2. Jeśli ktoś zakłada, że wystarczy mu prywatne konto do prowadzenia firmy, to moim zdaniem daje do zrozumienia, że nie wierzy we własny biznes, albo nie chce mu się rozwijać, jest mało ambitny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here