Być może nigdy nie spotkałeś lub nie spotkałaś się z pojęciem ajurwedy. Warto mieć o niej pewną wiedzę, ponieważ to hinduski system wiedzy medycznej wywodzący się ze starożytności. Ajurwedy leczy choroby o podłożu fizycznym, psychicznym i duchowym, może tez pomóc gdy inne metody leczenia zawodzą.
• Jak powstała ajurweda?
• Jaki związek ma ajurweda z jogą?
• Jak ajurweda rozwiązuje problem zaburzeń psychicznych?
• W jaki sposób żyć w zdrowiu dzięki ajurwedzie?
Jak powstała ajurweda?
Ajurweda uczy jak zachować harmonię między ciałem a duchem, pokazuje jak utrzymać zdrowie i jak zapobiegać i leczyć niektóre choroby. Trudno ustalić datę powstania ajurwedy, system ten jest częściowo opisany w księgach Wedy – świętych zapisach hinduistycznych. Wedy powstały prawdopodobnie pomiędzy 1500 a 500 rokiem przed naszą erą, ale sama ajurweda jest dużo starsza bowiem zanim została spisana krążyła w obiegu ustnym.
Jaki związek ma ajurweda z jogą?
W ostatnim czasie bardzo modne jest ćwiczenie jogi – niektórzy robią to, bo asany jogi działają uspokajająco i kojąco na układ nerwowy i skutecznie eliminują stres. Ajurweda jest leczniczym aspektem jogi, joga natomiast duchowym aspektem ajurwedy. Joga poprzez ćwiczenia fizyczne i medytacje pomaga w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu, natomiast ajurweda stanowi całą filozofię. Z tego systemu filozoficznego też wywodzi się joga, ale nieznajomość jednego nie jest równoznaczna z nieznajomością drugiego. Wiele osób praktykujących jogę nie wgłębia się w tajniki ajurwedy, a system ten ma na celu pozbycie się negatywnych emocji i sięgnięcie do źródła problemu. Każda choroba fizyczna zaburza stan emocji, osłabia nerwy i musi być leczona na dwóch poziomach – cielesnym i duchowym.
Jak ajurweda rozwiązuje problem zaburzeń psychicznych?
W obecnych czasach spokój umysłu jest tym co jest bardzo pożądane, tym bardziej, że tempo życia i bycie w ciągłym stresie nie sprzyjają osiągnięciu harmonii. Sam nasz sposób odżywiania jest już powodem tego, że stale odczuwamy braki, a dokładając do tego jeszcze zanieczyszczenie środowiska i skażona wodę łatwo jest dojść do wniosku, że świat ogarnięty jest olbrzymim chemicznym armagedonem. W konsumpcyjnym i materialistycznym świecie niewiele możemy zrobić dla swojej duszy. Z pomocą przychodzi tu ajurweda – uczy prostoty w podejściu do dóbr materialnych, minimalizmu, zadowalania się tylko tym co jest nam niezbędne. Ajurweda zakłada, ze powinniśmy żyć w jedności z naturą, przyroda, tym do czego zostaliśmy pierwotnie stworzeni. Taki rodzaj egzystencji jaki przedstawia ajurweda stanowi przeciwwagę dla obecnego życia pełnego niepokojów, napięć i stresu.
W jaki sposób żyć w zdrowiu dzięki ajurwedzie?
Aby być zdrowym, według ajurwedy należy zapobiegać chorobom, a leczyć już te istniejące. System ajurwedy stara się zweryfikować na co i po co tracimy mnóstwo energii. Bez rozwoju duchowego nie będziemy w stanie osiągnąć spokoju ducha i co za tym idzie, zdrowia.
Mistrzowie ajurwedy znani są z tego, że potrafią doskonale panować nad swoimi emocjami. Jest to trudna sztuka, ale przy odrobinie skupienia i wejrzenia w siebie może udać się każdemu. Ajurweda nie zastąpi na pewno klasycznego leczenia, może być stosowana jedynie jako pomoc, natomiast dla osób, które czuja się związane z filozofią ajurwedyjską stanowi podstawę w rozwiązywaniu duchowych rozterek.