Strona główna Biznes

Co dają studia podyplomowe i czy warto na nie iść?

230
2
Budynek uniwersytetu

Studia podyplomowe są ostatnimi czasy niezwykle popularne i chętnie wybierane przez studentów, nawet tych, którzy są tuż po licencjacie. Wiele osób decyduje się na tę formę dokształcenia uznając, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie i dające znacznie więcej perspektyw. Jak to wygląda w rzeczywistości i czy naprawdę warto iść na studia podyplomowe?

Czym są „podyplomówki”?

Przede wszystkim są formą zdobycia dodatkowych kwalifikacji. Mogą służyć uzupełnieniu już posiadanej wiedzy, skupienie się na konkretnej dziedzinie, bądź zdobycie całkiem nowych umiejętności. Mogą także potwierdzać posiadane już zdolności. Żeby podjąć taką formę kształcenia, należy mieć ukończone studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie i to na ich podstawie można starać się o przyjęcie, choć niektóre uczelnie nie wymagają dyplomu do przyjęcia, jednak jest on potrzebny, by móc je ukończyć. Wyglądają nieco inaczej niż inne rodzaje kształcenia wyższego i po nich nie otrzymuje się dyplomu, tylko świadectwo, dodatkowo uczestnicy „podyplomówek” nie są studentami, tylko słuchaczami. Należy również pamiętać, że studia podyplomowe są formą płatną i najczęściej są studiami zaocznymi i co jest ważne najczęściej trwają rok, półtora.

Czy wiedza ze studiów podyplomowych jest użyteczna?

Często zdarza się, że decydują się na nie młodzi ludzie, zaraz po licencjacie, którzy albo są niezadowoleni z dotychczas pozyskanej wiedzy, albo decydują się na zmiany i chcą spróbować czegoś nowego, nie rozpoczynając nowych studiów. Najczęściej jest tak, że oferta studiów podyplomowych dotyczy sfer, które niekoniecznie można uzyskać na podstawie zwykłych studiów. Równie często na studia podyplomowe decydują się również ludzie z już istniejącym stażem pracy, ale nieposiadający papierka, który potwierdza ich kwalifikacje. Zazwyczaj ten rodzaj kształcenia służy właśnie podnoszeniu kwalifikacji i zwiększenia szans na rynku pracy. Jedną z zalet tego rodzaju studiów jest fakt, iż są w formie zaocznym, czyli weekendowym, co zazwyczaj pozwala na jednoczesną pracę i naukę, albo naukę na studiach oraz studiach podyplomowych.

Uczący się student

Jakie studia podyplomowe wybrać?

Studia podyplomowe to zdecydowanie dobry pomysł, problem jednak zaczyna się w momencie, gdy przychodzi do wyboru kierunku. Przede wszystkim, o ile w przypadku zwykłych studiów często kierujemy się naszymi zainteresowaniami, przy studiach podyplomowych powinno kierować się ewentualnymi korzyściami. Jeżeli jesteśmy nakierowani na daną branżę, coś, w czym chcemy zacząć się obracać, wówczas szukamy kierunku, który będzie pod tym względem najbardziej odpowiedni. Powinny poszerzyć nasze horyzonty, pomagać w zdobyciu nowej wiedzy, która może nam się przydać w praktyce. Należy tę decyzję bardzo dokładnie przemyśleć, w tym to, co przez taką naukę osiągnąć.

Czy warto iść na studia podyplomowe?

Zdecydowanie warto. Uczelnie poszły pod tym względem bardzo na rękę studentom, tworząc szereg ofert studiów podyplomowych, które najczęściej nie mieszczą się w zwykłym trybie studenckich kierunków. Warto więc zainwestować w siebie, zdobyć nową wiedzę i umiejętności, a dzięki temu zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

2 KOMENTARZE

  1. Ja miała plany związane z pójściem na podyplomowe, ale nie wyszło. Mimo wszystko to świetna sprawa, a z pewnością bardzo się sprawdza w przypadku jeżeli wiemy czego chcemy od życia.

  2. Oczywiście, że studia podyplomowe dają więcej możliwości, a nie są tylko uzupełnieniem wykształcenia. Ja zamierzam w każdym razie zainwestować w siebie i dalej się uczyć. Wiedza jest bardzo ważna, a że co roku praktycznie są nowe kierunki, warto skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here