Strona główna Motoryzacja

5 rzeczy, których nie należy robić w samochodzie

105
2
Czarny samochód jadący drogą

Jazda samochodem, zwłaszcza bezpieczna jazda to rzecz, o której powinien pamiętać każdy. Dojechanie z punku A do punktu B w jednym kawałku to coś, czego chce każdy. Wiele osób niestety o tym zapomina i przez zbytnią pewność siebie mogą być zagrożeniem na drodze dla innych i samych siebie. O czym powinno się pamiętać jadąc samochodem?

1. Korzystanie z telefonu

Mówi się o tym bardzo wiele i za każdym razem znajdzie się równie wiele osób, które mają za nic podobne ostrzeżenie. Telefon i prowadzenie auta zupełnie ze sobą nie współgrają i zdecydowanie to właśnie telefon najczęściej jest odpowiedzialny za wypadki na drodze. Zaraz za alkoholem. Nie trzeba również przypominać o tym, że grozi to również wysokim mandatem, a także kilkoma punktami karnymi. Dotyczy to oczywiście telefonu trzymanego w ręce. I nie jest ważne czy się dzwoni, pisze sms’a czy pisze na facebooku. Nie należy i nie wolno tego robić. Dla siebie i innych.

2. Słuchanie zbyt głośnej muzyki

Często się zdarza, że ulicą jedzie grzmiący na całą drogę pojazd, z którego wnętrza dobywa się głośny koncert. Do tego dochodzi jeszcze rytm i gdy jest on szczególnie skoczny także może być zagrożeniem. Słuchając głośnej i skocznej muzyki wydłuża się nasz czas reakcji, do tego jesteśmy bardziej skłonni do ignorowania przepisów drogowych, a co za tym idzie, zwiększa się ryzyku doprowadzenia do wypadku. Nie jest zabronione słuchanie muzyki w samochodzie, jeżeli jednak chcemy cali i zdrowi dojechać na miejsce, czasem lepiej nieco przykręcić bas, dzięki czemu będzie to bardziej komfortowe i dla nas i dla wszystkich innych.

Deska rozdzielcza samochodu przy dużej prędkości

3. Jedzenie i picie

Teoretycznie nie jest to zabronione, zarówno jeść, jak i pić można, jednak czy nie lepiej jest zjeść w czasie postoju? Picie i jedzenie, zwłaszcza w trakcie jazdy może być zagrożeniem dla nas, jak i dla otoczenia innych kierujących. Jedząc i pijąc odwracamy częściowo naszą uwagę od drogi i skupiamy się na posiłku, co może powodować do zwolnienia naszej reakcji i nawet jeżeli sami nie doprowadzimy do wypadku, możliwe jest, że nie będziemy w stanie na czas zareagować, gdy nastąpi on na drodze przed nami. Picie, także alkoholu nie jest zabronione podczas jazdy samochodem, jeżeli oczywiście nie pije kierowca, a w jego krwi nie ma więcej niż 0.2 promila alkoholu, bo to już jest surowo karane.

4. Jazda jak jest się zmęczonym i zestresowanym

Te dwie rzeczy często bywają przyczyną wypadku. Zdarza się, że wsiadamy za kółko wyczerpani po nieprzespanej nocy, alb prowadzimy samochód już tak długo, że zaczynamy odczuwać znużenie, co najczęściej występuje wśród kierowców ciężarówek, ale także i na długich trasach jak w czasie wakacji i innych wyjazdów. Zmęczenie i senność spowalnia nasz czas reakcji i osłabia koncentrację, co utrudnia prawidłową ocenę sytuacji na drodze i może doprowadzić do wypadku. Bycie niewyspanym daje ten sam rezultat, co bycie pod wpływem alkoholu.

5. Wożenie niezabezpieczonych przedmiotów

Tak, o nich też zdecydowanie powinno się pamiętać. Wożąc wolne niezabezpieczone przedmioty, jak chociażby butelka wody, można narazić swoje życie i zdrowie. Wystarczy gwałtownie zahamować, by taki przedmiot, który leży luzem wystrzelił jak torpeda i w konsekwencji doprowadzić do poważnego urazu. Jeden telefon, przy prędkości 50 km/h zwiększa swoją masę do 5 kg i zdecydowanie nikt chciałby oberwać nim w głowę.

2 KOMENTARZE

  1. To widzę, że jestem samochodową perfekcjonistką:
    1. nie rozmawiam przez telefon, chyba, że przez zestaw głośnomówiący
    2. nie słucham głośnej muzyki, bo właśnie nie pozwala mi się to skoncentrować, no i zawsze się boję, że nie usłyszę karetki
    3. nie jem ani nie piję w aucie, jak muszę to się zatrzymuję na stacji czy gdziekolwiek – trudno, dotrę całe trzy minuty później do celu
    4. staram się nie jeździć przemęczona autem, jak jest taka możliwość to po prostu proszę kogoś innego o to, żeby był kierowcą, a czasami jadę autobusem i zostawiam auto pod domem
    5. nigdy, przenigdy, nie trzymam niezabezpieczonych przedmiotów w aucie, najczęściej wszystko idzie do bagażnika, a jak raz wiozłam długie stelaże, to owinęłam je taką pianką

    A Wy macie na sumieniu jakieś grzeski?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here