Strona główna Dom i Rodzina

Nitonakrętki cylindryczne, stożkowe, mini stożek – jaką wybrać?

973
1
pojedyncza nitonakrętka

Nie wiesz, jak połączyć określone elementy? Szukasz alternatywy dla tradycyjnych nitów? Może warto pomyśleć o nitonakrętkach? To obecnie jeden z najnowocześniejszych, ale i najskuteczniejszych elementów łączących. Jeśli zatem szukasz narzędzi przydatnych w montażu, nitonakrętki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

1. Co to są nitonakrętki?

Nitonakrętki umożliwiają nitowanie rozmaitych elementów, a ich przewagą nad tradycyjnymi nitami jest szybki montaż. Nie tylko zresztą szybki, ale i wyjątkowo prosty, bo dzięki odpowiedniej nitownicy cały proces przebiega właściwie automatycznie, a użycie tego właśnie rodzaju łączenia elementów wzmacnia stabilność danej konstrukcji.

Nitonakrętki mocuje się podobnie jak nity rurkowe – od strony kołnierza wkręca się trzpień, osadza w otworze nitonakrętkę, a następnie dociska przez kołnierz, wykonuje powrotny ruch trzpienia, który ostatecznie się wykręca, w ten sposób go usuwając. Brzmi może skomplikowanie, ale cały ten proces zajmuje każdorazowo nie więcej niż kilkanaście sekund. Naturalnie nie wszystkie wyglądają tak samo i mają te same właściwości. Występują w wielu rodzajach (nitonakrętki porównasz np. na stronie http://incop.pl/c13,nitonakretki), które naprędce sobie omówimy.

2. Jakie są rodzaje nitonakrętek?

Rodzaje nitonakrętek są bardzo różne w zależności od kryterium, jakie wybierzemy. Najistotniejszym jest materiał, z którego je wykonano. Wchodzą tu w grę aluminium, stal ocynkowana lub stal nierdzewna.

Ważny jest też kształt kołnierza – ze względu na to kryterium wyodrębniamy nitonakrętki z kołnierzem uniwersalnym (tak zwanym mini stożkiem), stożkowym oraz cylindrycznym. Kołnierz może też być cienki, gruby czy wpuszczany.

Istotny jest też rozmiar główki – aby się w tym orientować, stosuje się oznaczenia od M3 do M13. Także zakończenia mogą być różnego rodzaju – przelotowe lub zamknięte. Nitonakrętki mogą też być gładkie lub radełkowane – te drugie charakteryzują się lepszą przyczepnością.

3. Jakie nitonakrętki wybrać?

Wybór odpowiednich nitonakrętek zależeć będzie przede wszystkim od przeznaczenia, które dla nich wyznaczymy, ale generalnie najbardziej istotny jest tu rodzaj materiału, z którego są wykonane.

Nitonakrętki aluminiowe są najbardziej elastyczne, a co za tym idzie również najłatwiejsze w montażu. Niestety tę zaletę osiągają kosztem wytrzymałości – nie są tak solidne jak ich stalowe odpowiedniki.

Ale i stal stali nierówna. Czy wybrać zatem nitonakrętki ze stali ocynkowanej czy z nierdzewnej? Okazuje się, że każda z nich ma tak swoje mocne jak i słabe strony.

Największą zaletą stali nierdzewnej jest oczywiście jej nierdzewność, bo cóż by innego? Wykonane z niej nitonakrętki są całkowicie odporne na warunku atmosferyczne, stąd nieraz można na nie otrzymać dożywotnią gwarancję – producent nie ryzykuje, bo nierdzewna stal to materiał, którego nie zmogą żadne czynniki zewnętrzne. Jest też, dzięki swej zwiększonej twardości, bardziej odporna na uszkodzenia fizyczne.

Ta odporność i solidność mają jednak także swe gorsze strony, przyczyniają się bowiem do szybszej eksploatacji narzędzi, których używamy do montażu. Nie można też przejść obojętnie wobec faktu, że stal nierdzewna jest po prostu droższa i trudniejsza w obróbce, co odbija się naturalnie na cenie nitonakrętek.

A zatem stal ocynkowana? Czy to lepszy wybór? Korzystna jest na pewno cena, a także miękkość takich nitonakrętek, która ułatwia montaż. Niestety trzeba się oczywiście liczyć z tym, że będą one podatne na szkodliwy wpływ wilgoci. Najlepiej więc decydować się na nie tam, gdzie nie będą one na nią narażone.

1 KOMENTARZ

  1. Elementy łączne to jednak ciekawy temat, choć ja się na tym za bardzo nie znam. Czeka mnie jednak w niedługim czasie remont, to i wiedzę zbieram, co i jak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here