Strona główna Dom i Rodzina

Kotwy – co to jest? Do czego? Jakie typy?

390
1
Kotwa rozprężna

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy remont lub budowę domu, czy mamy już doświadczenie w tej kwestii, na pewno potrzebne nam będą specjalistyczne produkty, dzięki którym wykonamy wszystko jak należy. Wśród potrzebnych do remontu i budowy części, z pewnością znajdą się kotwy. Co to jest i do czego służą kotwy?

Co to są kotwy?

Kotwy to elementy konstrukcyjne, które są stosowane do mocowania podłoża. Wśród nich można wymienić dwa rodzaje: kotwy mechaniczne i chemiczne. Zarówno te pierwsze, jak i drugie, cieszą się sporym powodzeniem wśród osób, które zajmują się budownictwem. Gdzie można je kupić? Kotwy mechaniczne lub chemiczne możesz przejrzeć w sklepach internetowych np. stukpuk.pl/zamocowania/kotwy, gdzie jest duży wybór tego typu produktów budowlanych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup takich produktów przez Internet, gdzie można dokładnie przeczytać ich opis i na spokojnie podjąć decyzję, które kotwy będą dla nas najlepsze.

Czym są kotwy mechaniczne i do czego służą?

Kotwy mechaniczne to łączniki, których używa się do zamocowań konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych. Kotwy mechaniczne stosowane są w montażu części o mniejszej, dużej i największej nośności. Wśród najczęściej wybieranych łączników tego rodzaju są kotwy rozprężne tulejowe. Oprócz nich można wymienić jeszcze między innymi kotwy tulejowe, kotwy segmentowe, przelotowe kotwy opaskowe czy kotwy tulejowe z gwintem wewnętrznym. Wybór łączników zależy od tego, czy zależy nam na montażu opartym na rozporze tulei czy na opasce.

Kotwy chemiczne – czym są i do czego służą?

Kotwy chemiczne są stosowane w budownictwie już od lat 70. XX wieku. Nie każdy jednak może zamontować taką kotwę, ponieważ wymaga to ogromnej precyzji. Kotwy chemiczne to połączenie masy żywicznej i elementu montażowego. Stosuje się je do wykonania zamocowań nie tylko w betonie, ale też w cegłach tradycyjnych, cegłach dziurkawkach czy w pustakach. Kotwy chemiczne w powodzeniem są wykorzystywane do mocowania filarów, bram, poręczy, wsporników, balustrad i elementów drewnianych.

Kotwy chemiczne zwane są także kotwami wklejanymi lub żywicznymi. W ich montażu wykorzystuje się siłę adhezji. Dzięki temu montaż tego typu kotew ma wiele zalet, wśród nich można wymienić dużą szczelność montowania, ponieważ żywica bardzo dokładnie wypełnia otwór, brak naprężeń, co jest szczególnie ważne, kiedy kotwienie następuje w zniszczonym podłożu, a także sporą nośność, co jest bardzo ważne w mocowaniu.

Kotwy chemiczne również mają kilka rodzajów. Wśród nich można wymienić kotwy wklejane w kartridżach, do których zaliczają się żywice epoksydowe, żywice winyloestrowe, żywice poliestrowe, system bezkartridżowy CFS+ (żywice winyloestrone CFS+, żywice poliestrowe CFS+), a także kotwy wklejane w ampułkach – winyloestrowe wbijane i winyloestrowe wkręcane.

1 KOMENTARZ

  1. W przypadku budowlanki te małe drobiażdżki mają niezwykłe znaczenie, a wybór podyktowany materiałem i przeznaczeniem ma nieraz kolosalne znaczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here