Chcesz ozdobić Swój dom odrobiną zieleni, ale wciąż brak Ci czasu na pielęgnowanie kwiatów? Wybierz rośliny wyjątkowo odporne i łatwe w utrzymaniu nie wymagające częstego przesadzania ani ciągłego nawożenia. Sprawdź, które rośliny będą najlepsze, do Twojego domu.
1. „Noga słonia” w doniczce – Nolina
2. Pustynna kolekcja na parapecie – Kaktusy
3. „Żelazny liść” bez łodygi – Aspidistra
4. „Drzewko szczęścia” zamiast monet – Grubosz
5. Niegroźna anginka – Pelargonia pachnąca
1. „Noga słonia” w doniczce – Nolina
W naturalnych warunkach nolina kwitnie jako drzewo lub krzew. Potocznie nazywana jest „nogą słonia”, spokrewniona jest z jukką i należy do rodziny liliowatych. Pień noliny ma u podstawy bulwiaste zgrubienie, a z wierzchołka rośliny zwieszają się łukowato cienkie i długie szarozielone liście. Nolina najlepiej zachowuje się w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza, więc dobrze jeśli postawisz ją w miejscu słonecznym. Roślinę tę wiosną i latem podlewaj rzadko, ale obficie (zachowując długie przerwy między kolejnym nawadnianiem), a zimą ogranicz podlewanie. Podłoże noliny powinno być dobrze przepuszczalne – umieść na dnie doniczki warstwę drenażu.
2. Pustynna kolekcja na parapecie – Kaktusy
Jeśli jesteś osobą bardzo zabieganą i często zapominasz o podlewaniu kwiatów, kaktus będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Kaktus jako roślina zaliczana do kserofitów, preferuje suche warunki. Oprócz niezwykle oryginalnego wyglądu, kaktus dobrze prezentuje się także w całej kolekcji (mogą to być kaktusy w różnych odmianach). Kaktus podlewaj dużą ilością wody, ale dość rzadko (chyba, że temperatura w pomieszczeniu jest niska). Pamiętaj także o tym, by nawadniać go tylko wtedy, kiedy ziemia jest zupełnie sucha.
3. „Żelazny liść” bez łodygi – Aspidistra
Aspidistra potocznie nazywana jest „żelaznym liściem”, jest rośliną kłączową tworzącą nieregularne liściowe kępy. Utrzymanie aspidistry dobrze sprawdzi się w każdych warunkach świetlnych. Atutem tej rośliny jest dobry wzrost (osiąga 50-60 cm), a także to, że może stać w suchym miejscu. Często aspidistrę stawia się np. w holach, korytarzach czy nawet palarniach (niestraszne jej opary tytoniowe). Jeśli zdecydujesz się na tę roślinę, pamiętaj, że jedynym, co może jej zaszkodzić jest ostro prażące słońce.
4. „Drzewko szczęścia” zamiast monet – Grubosz
Grubosz zwany potocznie „drzewkiem szczęścia” charakteryzuje się średniej wielkości grubymi, błyszczącymi liśćmi. Wyglądem przypomina drzewko bonsai, jest jednak od niego tańsze. Jeśli postawisz roślinę w miejscu słonecznym, będziesz mieć gwarancję szybszego wzrostu liści. Grubosza należy podlewać rzadko, najlepiej wtedy gdy ziemia jest już sucha. Dobrze jeśli raz na miesiąc spryskasz go odżywką.
5. Niegroźna anginka – Pelargonia pachnąca
Pelargonia jest nazywana potocznie anginką. Jest to gatunek kwiatu, który jest bardzo łatwy w utrzymaniu. Atutem anginki są liście, które po roztarciu wydzielają różany zapach. Roślina ta dobrze zniesie zarówno kiedy postawisz ją w miejscu słonecznym jak i zacienionym. Pamiętaj jednak, że pelargonia pachnąca rzadko kwitnie kiedy jest sadzona w domu. Jedynym minusem hodowli pelargonii może być fakt, że należy ją codziennie podlewać. Jeśli jesteś osobą systematyczna ta propozycja jest dla Ciebie.
Dobrze dobrane rośliny doniczkowe potrafią poprawić humor i samopoczucie fizyczne. Hodowanie ich w domu ma wiele plusów – zwiększają wilgotność powietrza, oczyszczają atmosferę ze szkodliwych substancji, pomagają przy osłabieniach spowodowanych stresem. Nie musisz też poświęcać wiele czasu na pielęgnację rośliny doniczkowej, wystarczy, że dobierzesz ją do swojego trybu życia.
Brakuje mi tu informacji, która z tych roślin jest toksyczna dla zwierząt. Ja mam kota i muszę bardzo uważać z przynoszeniem roślin do domu. Np. popularna w czasie świąt gwiazda betlejemska jest trująca dla kotów! Kotka mojej koleżanki przez coś takiego spędziła dwa dni w lecznicy!