Strona główna Biznes

Jakie dofinansowania do fotowoltaiki dla firm w 2022?

310
2
panele fotowoltaiczne na dachu

Prowadzenie firmy to konieczność liczenia się z wieloma kosztami jej działalności. Czasami, by zmniejszyć wydatki, trzeba najpierw zainwestować. Przykładem tego typu działań są dążenia do ograniczenia kosztów związanych z energią. Rozwiązaniem jest fotowoltaika dla firm. Czy jednak da się ją pozyskać bez ogromnych nakładów finansowych? Czy w 2022 roku można liczyć na dofinansowanie OZE?

Fotowoltaika dla firm – czy warto?

Niezależnie od tego, czy twoja firma znajduje się w średnich rozmiarów biurowcu, czy jest ogromną halą przemysłową, musisz szukać sposobów, by zredukować koszty jej utrzymania. Niestety dzisiaj jednym z największych wydatków jest zakup energii. Prąd drożeje z roku na rok.

Co więcej, jest dość zawodny – zdarzają się awarie, które paraliżują pracę przedsiębiorstwa na kilka godzin, a czasami nawet na kilka dni. Ponadto prąd z sieci powstaje w wyniku mało ekologicznych procesów. Firma, która chce, by jej wizerunek był bardziej proekologiczny, nowoczesny i innowacyjny, powinna stawiać na takie rozwiązania jak fotowoltaika dla firm. Dzięki temu zyskuje się nie tylko własne źródło zielonej energii, ale i unika się niezależności od dostaw prądu z sieci, w tym od cen.

Aby skorzystać z dobrodziejstwa, jakie dają panele fotowoltaiczne, konieczne jest pozyskanie odpowiednich środków, projektu i wykonawcy. Gdzie szukać pomocy? Fotowoltaikę dla firm i domów można znaleźć w ofercie Eco-team.pl, na którą składa się pozyskanie finansowania, projekt i generalne wykonawstwo. Widać więc, że kontaktując się z odpowiednim przedsiębiorstwem, które ma wiedzę i doświadczenie, można powierzyć mu wszystkie zadania związane z pozyskaniem paneli fotowoltaicznych do firmy. Niestety najtrudniejsze w tym wszystkim jest zdobycie środków finansowych. Jak tego dokonać?

Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm w 2022 roku?

Z roku na rok zmieniają się zasady związane z dotacjami do instalacji paneli fotowoltaicznych. Dotykają one osoby fizyczne i przedsiębiorców. To, co było do niedawna, niekoniecznie obowiązuje nadal. Warto więc sprawdzać kolejne edycje programów, a także czytać, jaki jest stopień wypłat w ramach każdej z propozycji.

A jakie są dostępne formy wsparcia? Są zarówno programy ogólnopolskie, jak i regionalne. Do wyboru są dwa rozwiązania, czyli bezzwrotna dotacja lub preferencyjna pożyczka. A jakie dokładnie programy obowiązują w 2022 roku?

Fotowoltaika dla firm – dofinansowania w 2022 roku

Z jakich programów dofinansowania mogą skorzystać przedsiębiorcy w 2022 roku? Do wyboru mają program Energia Plus. To program ogólnopolski, który obowiązuje od 1.04.2022 roku do 16.12.2022 roku. Zakres inwestycji to budowa lub przebudowa jednostek wytwórczych, które do generowania energii wykorzystują OZE. A jakie to wsparcie? Energia Plus to pożyczka do 80% kosztów, ale od 0,5 mln do 300 mln zł. Dotacja z kolei zgodnie z zasadami pomocy publicznej, a więc do 50% kosztów dla inwestycji w technologii ORC.

Drugą dotacją ogólnodostępną jest Gwarancja Biznesmax. Nabór jest ciągły. Jest na inwestycje o charakterze innowacji proekologicznej z efektem ekologicznym. Co można zyskać? Oferowana jest bezpłatna promesa spłaty kredytu do 2,5 mln euro, ale do 80% kwoty kredytu oraz opcja dopłaty w wysokości 5% wypłaconego kapitału kredytowego za każdy rok kredytowania z dotacją. Pozostałe formy wsparcia dla przedsiębiorstw mają charakter regionalny. Warto o nie pytać lokalnie.

2 KOMENTARZE

  1. Czy Wy też macie wrażenie, że z każdym rokiem zamiast coraz więcej dofinansowania do takich innowacji, to jest coraz gorzej? Nie wiem, czy się ludzie będą decydować na zieloną energię, jak nie ma w tym żadnego wsparcia.

  2. Zmierzam zamontować fotowoltaikę w mojej firmie. O programie Energia Plus słyszałem, jednak o Gwarancja Biznesmax jeszcze nie, a też brzmi nieźle. Nasuwa mi się tylko pytanie, czy można skorzystać z obydwóch jednocześnie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here