Własny dom to marzenie niejednego człowieka. Każdy chciałby wybudować własne cztery kąty i mieć spokój oraz większą przestrzeń do życia. Nie jest to jednak takie łatwe, jak można byłoby przypuszczać, a wiele osób zadaje sobie pytanie – ile to właściwie może kosztować? Czy budowa domu nie wyjdzie przypadkiem drożej niż kupno mieszkania? Na co zwracać uwagę, gdy już zdecydujemy się na budowę?
• Ile kosztuje budowa domu?
• Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?
• Budowa samodzielna czy z pomocą firmy budowlanej?
• Co powinien zawierać kosztorys planu budowlanego?
Ile kosztuje budowa domu?
W tym punkcie można by podać bardzo wiele szacunkowych kwot. Wszystko zależeć będzie oczywiście od miejsca, materiałów, tego czy będziemy budować sami czy z pomocą fachowej firmy, projektu domu, sposobu budowy, wielkości domu. Wytycznych jest sporo i każdy z nich trzeba wziąć pod uwagę. Jeżeli się uprzemy, możemy wybudować dom już za 100 tysięcy złotych, bo wiele osób tak by chciało, ale czy rzeczywiście warto? Dom powinien być na lata, być częścią naszego życie i nie rozpaść się jak domek z kart przy lekkim podmuchu. Czasem lepiej wydać więcej, niż potem użerać się z fuszerką, ale przy tym trzeba wcześniej nieźle się naliczyć.
Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?
Przede wszystkim trzeba wszystko dokładnie rozplanować. Jakiej wielkości będzie dom i ile osób będzie w nim mieszkało, jakie ma spełniać funkcje, ile obecnie mamy dostępnych środków oraz, co jest równie ważne, czy będzie nas stać na to, by po wybudowaniu domu utrzymać go w dobrym stanie, bo to nie zarządca czy wspólnota będzie o niego dbać i przeprowadzać remonty, tylko my sami. Należy zrobić pełny kosztorys uwzględniający plany budowlane. Warto przy tym korzystać z kalkulatorów, które powinny być pomocne w oszacowaniu ogólnych kosztów i warto pamiętać, że najczęściej są one znacznie wyższe niż początkowo się planowało. Lepiej więc liczyć z nadwyżką
Budowa samodzielna czy z pomocą firmy budowlanej?
Pierwsze co przychodzi nam do głowy przy budowie domu, to pytanie o to, czy powierzyć stawianie domu firmie czy jednak zdecydować się na samodzielne działanie. Istnieją bowiem dwa systemy budowy – z pomocą fachowej firmy oraz budowa metodą gospodarczą (we własnym zakresie). Rzecz jasna ta druga metoda może nas wyjść taniej, jednak należy jednocześnie pamiętać o tym, że wówczas z pewnością taka budowa może trwać znacznie dłużej. Dodatkowo będzie wymagać od nas większej uwagi, ilości czasu czy energii oraz cierpliwości. Oczywiście przy samodzielnej budowie bardzo ważna jest także znajomość podstawowych wiadomości z zakresu budownictwa i trzeba powiedzieć od razu – nie uniknie się w pełni zatrudnienia fachowców, na pewnych etapach będą oni zwyczajnie niezbędni.
Co powinien zawierać kosztorys planu budowlanego?
Kilka rzeczy zostało już wymienionych, jak wielkość domu, jego kształt, materiały czy ekipy budowlane, ale jest tego znacznie więcej. Trzeba uwzględnić dodatkowo elementy sanitarne, elektryczne, teletechniczne. Dodatkowo budowa zawiera się w kilku etapach i w tym przypadku każdy z nich powinien być dobrze rozpisany, co powinno ułatwić orientację cenową. Niestety ciężko jest określić jedną cenę, ponieważ w trakcie budowy zawsze może się to zmienić, pojawić się nieprzewidziane wcześniej sytuacje czy potrzeby, które wygenerują dodatkowe koszty nieprzewidziane w naszym budżecie.
100 tys na budowę domu to zdecydowanie za mało, nie wiem kto sobie ubzdurał coś takiego, chyba że chodzi o sam stan surowy, bo gdyby podliczyć wszystko razem z urządzeniem, to nie ma żadnych szans.