Strona główna Biznes

Domowa uprawa pieczarek, jak uprawiać pieczarki?

297
3
uprawa pieczarek

Pieczarki są bardzo chętnie wykorzystywane w kuchni. Doceniane są nie tylko za wyjątkowy smak, ale i łatwość w obróbce oraz obecność wartościowych witamin i minerałów. Okazuje się, że dodatkową zaletą jest również prostota ich uprawy. Z powodzeniem można hodować pieczarki w domu. Jak? Co jest potrzebne do domowej pieczarkarni?

Hodowla pieczarki – jak zacząć?

Warto wiedzieć, że pieczarki nie są wymagające w uprawie. Do wzrostu nie potrzebują światła, a temperatura może wynosić od 12 do 24 stopni. Właśnie dlatego z powodzeniem można je uprawiać w piwnicy lub w garażu, a nawet w zacienionej kuchni. Najważniejsze jest to, by zapewnić pieczarkom odpowiednie podłoże. To kluczowe, gdy chce się mieć duże plony. Jako podłoże idealne wskazuje się takie z obornikiem końskim, ale sprawdza się również ściółka ze słomy i kurzaka. Oczywiście wcale nie trzeba samodzielnie produkować odpowiedniego podłoża. Wręcz szkoda pracy, bowiem wymaga wiedzy i doświadczenia. Lepiej postawić na gotowy grunt. Oferują go przedsiębiorstwa, które się specjalizują w jego produkcji. Podłoże do uprawy pieczarek to wieloletnie doświadczenie takich firm jak Kania.net.pl, więc warto zaufać specjalistom i przygotowując się do domowej uprawy pieczarek i zamówić je właśnie tam. Dzięki temu można mieć pewność, że plony będą owocne i zdrowe.

Jak uprawiać pieczarki?

Samo podłoże pod pieczarki to nie wszystko. Warto wyposażyć się w plastikowy lub drewniany pojemnik. Do tego oczywiście konieczna jest grzybnia. Aby pieczarkom zapewnić prawidłowy wzrost, zaleca się również kontrolę pH. Jednak najlepiej postawić właśnie na gotowe podłoże, a nawet – zestaw do domowej uprawy pieczarek. W nim znajduje się wszystko, co niezbędne. Nakład pracy jest więc niewielki, a można cieszyć się plonami po bardzo krótkim czasie.

Uprawa pieczarki krok po kroku

W zasadzie to, jak powinna krok po kroku przebiegać hodowla pieczarek, w dużej mierze zależy od tego, czy chce się ją stworzyć samodzielnie od podstaw, czy zadowalający będzie zakup gotowego zestawu.

Jeśli chce się o wszystko zatroszczyć się samodzielnie, wówczas pierwszą trudnością jest samodzielne stworzenie właściwego podłoża. Trzeba perfekcyjnie dobrać proporcje poszczególnych składników, a to może być dość trudne. Różnie trzeba podejść do sprawy, w zależności od powierzchni uprawy, temperatury otoczenia, ale i zakupionej grzybni. Całość należy podlewać, dbając o to, by podłoże było wilgotne, ale nie mokre. Grzyby powinny być do zbioru po upływie 3 miesięcy.

Właśnie dlatego czasami na początek najlepiej jest postawić na gotowy zestaw. Na opakowaniu jest instrukcja. Trudno popełnić błąd. Każdego dnia należy sprawdzać poziom wilgotności i w razie konieczności spryskać wszystko wodą, ale nie przemoczyć. Mówi się, że wietrzenie również dobrze robi uprawie pieczarki. Podczas podlewania, warto usuwać chore osobniki.

Najczęściej pieczarki nadają się do zbioru po trzech tygodniach. Po czym poznać, że już czas? Jeśli kapelusz delikatnie się łuszczy, to pieczarka jest gotowa do zjedzenia. Szacuje się, że z jednego zestawu zbiory są trzykrotnie. Jednak po każdym zbiorze należy dokładnie oczyszczać podłoże z resztek grzybów, bo pozostawione mogą zostać zaatakowane przez patogeny, a następnie zarazić młode owocniki.

3 KOMENTARZE

  1. Ciekawa opcja… Ale słyszałam, że z tym podłożem to różnie bywa, bo mogą pieczarki mogą źle reagować na styczność z plastikiem.

  2. To super sposób szczególnie przed świętami, mi wtedy wszyscy wykupują pieczarki i boczniaki… za rok zrobię własną hodowlę pieczarek na wigilię 😛

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here