Strona główna inne

Czym zastąpić kołnierz dla psa? Jak zrobić kołnierz dla psa?

3241
1
pies z kołnierzem

Założenie czworonogowi kołnierza ochronnego jest konieczne po operacjach, aby rana nie uległa zakażeniu w wyniku kontaktu ze śliną zwierzęcia. Kołnierz dla psa zapobiega także rozerwaniu przez niego szwów. Chociaż noszenie takiego zabezpieczenia jest niezbędne w pierwszych dniach po zabiegu, to nie zmienia faktu, że sprawia ono spory dyskomfort zwierzęciu, które często ma ograniczone pole widzenia i nie może swobodnie jeść ani pić z miski. Sprawdź, czym zastąpić kołnierz dla psa.

Materiałowy kołnierz dla psa

Wielu właścicieli czworonogów decyduje się zastąpić tradycyjną sztywną osłonę innymi środkami utrudniającymi pupilowi dostęp do rany. Jedną z alternatyw dla plastikowego zabezpieczenia stanowi kołnierz dla psa wykonany z materiału. Zazwyczaj jest on lżejszy i opiera się na stelażu z drutu, co może być wygodniejsze zwłaszcza w przypadku mniejszych zwierzaków.

Filcowy kołnierz dla psa

Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie tradycyjnego kołnierza dla psa takim uszytym z filcu. Jest on niezwykle lekki, nie ogranicza ruchów i pola widzenia pupila oraz umożliwia swobodne spożywanie karmy z miski. Jednak ta propozycja sprawdzi się tylko w przypadku niewielkich czworonogów.

Kołnierz dmuchany dla psa

Jeśli zastanawiasz się, czym zastąpić kołnierz dla psa, to możesz założyć swojemu pupilowi specjalną dmuchaną oponkę, która z wyglądu przypomina nieco poduszkę do samochodu. W sklepach dostępne są różne modele kołnierzy dmuchanych dla psów. Takie zabezpieczenie nie zniekształca dźwięków z otoczenia, nie utrudnia jedzenia i picia z miski, a także umożliwia swobodną obserwację otoczenia. Jest dosyć lekki, więc mogą z niego korzystać również mniejsze pieski. Jednak do jego wad należy zaliczyć to, że nie chroni w takim samym stopniu wszystkich partii ciała — niektóre czworonogi potrafią dosięgnąć łapą pyska lub mają dostęp do tylnych łap i dolnej części brzucha.

Ubranko ochronne dla psa

Możesz także całkowicie zrezygnować z kołnierza dla psa i zastąpić go kaftanikiem wiązanym na grzbiecie. Ta opcja sprawdzi się w przypadku czworonogów po operacjach w okolicy brzucha. Ubranko ochronne sprawia, że pies może bez przeszkód się poruszać i jeść. Jedynak w przypadku samców zachodzi potrzeba zdjęcia pupilowi kaftanika na czas załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Jak zrobić kołnierz dla psa?

Dobrym pomysłem może być również samodzielne wykonanie kołnierza ochronnego dla psa. Do zrobienia osłony na kark dla czworonoga będą potrzebne: kawałek tektury lub plastiku, ołówek, nożyczki, dziurkacz lub gruba igła oraz sznurek.

Zacznij od zmierzenia obwodu szyi psa i odległości od obroży do czubka nosa pupila. Zgodnie z pomiarami narysuj na tekturze lub plastiku dwa półokręgi. Najpierw wykonaj ten, który obrazuje obwód wokół karku, a następnie poprowadź linię, która jest odległością od czubka nosa do obroży psa i narysuj drugi półokrąg. Teraz wytnij kształt i wykonaj na brzegach igłą lub dziurkaczem po 4 otwory. Przewlecz przez nie sznurek i załóż kołnierz psu. Wziąć ze sobą końce sznurka. Tak zrobiony kołnierz dla pupila jest w pełni funkcjonalny, jednak może być nieco mniej wytrzymały, niż osłony dostępne w sklepach i lecznicach weterynaryjnych.

Teraz już wiesz, co, zamiast kołnierza dla psa warto założyć czworonogowi po zabiegu. Jakie jest Twoje zdanie na temat stosowania zamienników sztywnej osłony? Podziel się swoją opinią poniżej.

1 KOMENTARZ

  1. Jak ktoś nie ma kołnierza dla psa i nie ma jak go zrobić, to może spróbować po prostu poduszki podróżnej, możliwe że zniechęci psa do gryzienia/drapania 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here