Strona główna Na czasie

Czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Nowoczesna, Kukiz 15, PSL

1482
2
polska flaga łopocząca na wietrze

Jak wygląda nasza scena polityczna? Wiadomo, dużo zamieszania, sporo zgiełku, oskarżeń, przerzucania się odpowiedzialnością. Nieraz można się pogubić: kto z kim, przeciw komu, dlaczego i w jakim celu? Łatwiej na pewno się w tym rozeznać, jeśli orientujemy się, kim są najważniejsze postacie polskiej polityki. No właśnie, kim?

1. Prawo i Sprawiedliwość

Konserwatywna partia, opowiadająca się przede wszystkim za patriotyzmem i wartościami chrześcijańskimi. Przez wiele lat odsunięta od władzy, powróciła w wielkim stylu, obejmując nie tylko większość miejsc w Sejmie, ale i urząd prezydenta.

Liderem PiS jest oczywiście Jarosław Kaczyński. Niegdyś działacz Solidarności, a i obecnie lubi odwoływać się do patriotycznych uczuć i chlubnych momentów z historii narodu. Dobry mówca, nawet przy najdłuższych przemowach nie korzysta z pomocy kartki.

Prezydentem jest Andrzej Duda. Raczej dobrze postrzegany za granicą. W swojej polityce postanowił kontynuować działania Lecha Kaczyńskiego, mające wzmocnić relacje państw środkowej Europy, by mogły one mówić wspólnym głosem i miały większą szansę na sukces w walce o swoje interesy w Unii Europejskiej.

Beata Szydło sprawuje urząd premiera i w dużym stopniu odpowiada za wyborczy sukces PiS-u. Czy to jej hasło „Damy radę” zmobilizowało wyborców? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że udało jej się wzbudzić zaufanie. Czy go nie zawiedzie? To pokaże przyszłość.

pałac namiestnikowski w Warszawie

2. Platforma Obywatelska

Profil ideowy PO zmieniał się na przestrzeni lat. Partia przechodziła od chrześcijańskiej demokracji do dosyć stanowczego liberalizmu, zwłaszcza w sferze obyczajowej. Teraz jednak Grzegorz Schetyna zapowiada powrót do konserwatywnych korzeni Platformy.

No właśnie, Grzegorz Schetyna. Również działacz Solidarności, dał się poznać za poprzedniego rządu jako człowiek wszechstronny. Ma na koncie funkcje wiceprezesa Rady Ministrów, ministra spraw wewnętrznych i administracji, marszałka Sejmu i ministra spraw zagranicznych. Nic dziwnego, że zaufano mu na tyle, iż w końcu stanął na czele Platformy.

Mimo, że obecnie rezyduje za granicą, wciąż ważną postacią w PO jest Donald Tusk, były premier, a obecnie przewodniczący Rady Europejskiej. Po bogatej politycznej karierze w kraju udziela się, jak widać, z powodzeniem na arenie międzynarodowej.

Jest jeszcze Hanna Gronkiewicz-Waltz, niegdyś prezes Narodowego Banku Polskiego, a obecnie prezydent Warszawy. Mimo ostatniego zamieszania z jej udziałem, nie można jej jednego odmówić – wybierana trzykrotnie jest tym samym najdłużej urzędującym prezydentem naszej stolicy. A to, co by nie mówić, spory sukces.

Inne ważne postacie Platformy, o których nie można zapomnieć to poprzedni prezydent Bronisław Komorowski, a także była premier Ewa Kopacz i Stefan Niesiołowski.

3. Nowoczesna

Partia założona zaledwie w 2015 roku wdarła się przebojem na polityczną scenę i wielu było wtedy przekonanych, że może stanowić nową jakość w polskiej polityce.

Jej lider Ryszard Petru ma doświadczenie przede wszystkim na polu ekonomii, co ma spore znaczenie w polityce. Był swego czasu w Banku Światowym ekonomistą do spraw Polski i Węgier, a później także głównym ekonomistą Banku BPH.

Stara się czynnie zasłużyć na miano lidera polskiej opozycji. Aktywnie wspiera Komitet Obrony Demokracji i bierze udział w organizowanych przezeń marszach.

Oprócz Petru najbardziej wyróżniającą się osobą w Nowoczesnej jest bez wątpienia Kamila Gasiuk-Pihowicz, a to ze względu na swój temperament. Śmiała i elokwentna, potrafi zabrać głos w każdej sprawie i robi to dobitnie i bez kompleksów. Nic dziwnego, że właśnie ona została rzecznikiem prasowym swojej partii.

Polska na mapie Europy

4. Kukiz’15

Czy muzyk może być dobrym politykiem? Najwyraźniej. A przynajmniej wielu wyborców jest tego zdania. Gdy Paweł Kukiz, wcześniej znany przede wszystkim jako wokalista, lider zespołu Piersi, wystartował w wyborach prezydenckich, wielu się dziwiło. Gdy osiągnął nadspodziewanie przyzwoity wynik, zdziwienie przeszło w podziw. Ten sukces szybko zaowocował powołaniem komitetu wyborczego Kukiz’15.

Teraz ma on już swoje stałe miejsce w Sejmie i pozostaje jednym z najbardziej aktywnych ugrupowań, co chwilę zgłaszając nowe projekty. Członkowie Kukiz’15 często zaznaczają, że nie są „opozycją totalną”.

Sam Kukiz jest tu oczywiście gwiazdą, podobnie jak na scenie muzycznej. Szczególną popularność zdołał sobie zjednać wśród młodych wyborców. Można przypuszczać, że to im jego idee najbardziej trafiają do przekonania albo też potrafi on przemawiać ich głosem. Polityka jawi się wielu jako coś do gruntu zepsutego i w tym kontekście ideowa antysystemowość Kukiza może budzić pewne nadzieje. Coś musi być na rzeczy, skoro we wspomnianych wyborach prezydenckich zajął trzecie miejsce, zbierając 20% głosów.

Kukiz jest tak barwną postacią, że inni politycy jego ugrupowania nie wybijają się szczególnie na jego tle. Do niedawna takim wybijającym się czołowym politykiem był Kornel Morawiecki. Człowiek o chlubnej przeszłości – za PRL-u działacz opozycyjny, założyciel Solidarności Walczącej – również w Polsce XXI wieku nie przestał działać na rzecz kraju.

Ma na koncie start zarówno w wyborach prezydenckich jak i parlamentarnych w 1991 roku. To wtedy podczas występu przed kamerami przewrócił okrągły stół, co miało obrazować jego sprzeciw wobec ugodowych porozumień zawartych przy Okrągłym Stole. W ugrupowaniu Kukiz’15 niestety nie został na długo – sam zrezygnował z członkostwa w kwietniu tego roku.

5. Polskie Stronnictwo Ludowe

PSL to partia ciesząca się od zawsze mocnym poparciem w wiejskich regionach kraju. Wieloletni koalicjant Platformy musi teraz odnaleźć się na zmienionej scenie politycznej.

Prezesem PSL-u jest Władysław Kosiniak-Kamysz. Kiedyś radny Krakowa, za poprzedniego rządu pełnił funkcję ministra pracy i polityki społecznej. Obecnie jest nie tylko prezesem partii, ale i przewodniczącym jej klubu parlamentarnego.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here