Strona główna Zdrowie i Uroda

Co zamiast wapna na uczulenie? Skuteczne sposoby na uczulenia

11
0
mężczyzna ma wysypkę alergiczną na twarzy

Nastał sezon pylenia roślin i znowu masz katar i czerwone oczy? Po zjedzeniu sushi wyskoczyła wysypka? Twoje dziecko ma skórne plamy po zabawie z kociakiem? Nieleczona alergia może prowadzić do ciężkich powikłań i pogorszenia jakości życia. Sprawdzamy, co podawać zamiast wapna na uczulenie i jakie są skuteczne na nie sposoby.

Czym jest uczulenie?

Alergia to nadmierna reakcja układu odpornościowego na substancje, które zazwyczaj są nieszkodliwe, takie jak sierść zwierząt, pyłki roślin czy niektóre artykuły spożywcze. Ciało osoby uczulonej odbiera te czynniki jako zagrożenie i zaczyna się bronić poprzez nadmierną produkcję histaminy. Jej wyrzut powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zwiększa przepuszczalność ścian naczyń. Dlatego też pojawia się zaczerwienienie, świąd, wodnisty katar czy łzawienie oczu.

Jednym ze sposobów na złagodzenie alergii było podawanie wapnia. Należy zwrócić uwagę, że słowo „wapno” (produkt budowlany) jest potocznym określeniem na „wapń” (pierwiastek Ca) i raczej nie powinno być używane w kontekście alergii. Współczesne badania nie potwierdzają jednak przeciwalergicznego działania tej substancji. Co zamiast wapna na uczulenie? Rekomenduje się przyjmowanie innych preparatów na alergie.

Co zamiast wapna na uczulenie?

Obecnie alergolodzy zalecają stosowanie leków przeciwhistaminowych, które blokują działanie histaminy. Preparaty są dostępne na receptę i bez recepty. Wyróżniamy na rynku farmaceutycznym leki pierwszej generacji i drugiej generacji. Te pierwsze mają więcej niepożądanych skutków ubocznych i raczej zażywa się je doraźnie. Powodują one np. zwiększoną senność i nadmierne uspokojenie. Natomiast nowsze leki mogą być zażywane przez dłuższy okres czasu. Do preparatów przeciwhistaminowych na alergię, które są dostępne w aptece bez recepty, należą te zawierające m.in. dimetinden i feksofenadynę. Warto jednak przyjmowanie jakikolwiek leków omówić ze swoim lekarzem.

W przypadku uczulenia, które pojawia się na skórze, można stosować maści z hydrokortyzonem lub dimetyndenem, które łagodzą swędzenie i zaczerwienienie. Warto również zwrócić uwagę na preparaty zawierające kwercetynę, naturalny flawonoid o działaniu przeciwalergicznym. Występuje ona w owocach i warzywach, takich jak cebula czy jabłka, a także dostępna jest w formie suplementów diety.

Jakie są inne skuteczne sposoby na uczulenia?

Natura także może łagodzić objawy uczulenia. Warto znać zioła, które mogą przynieść ulgę w alergii. Jednym z nich jest pokrzywa zwyczajna. Ekstrakt z tego ziela wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzi objawy kataru siennego. Można ją stosować w formie naparu lub suplementów. Olej z nasion czarnuszki siewnej, zawierający tymochinon, działa przeciwzapalnie i przeciwhistaminowo, wspierając redukcję objawów takich jak katar sienny czy astma oskrzelowa. Zwykle zaleca się 1 łyżeczkę oleju 1-2 razy dziennie. Możesz też dodać 1 łyżeczkę preparatu do ciepłej wody lub herbaty i pić raz dziennie.

Okłady z rumianku lub picie naparów także sprzyjają walce z objawami uczulenia. Warto stosować napary z czystka, który jest bogaty w polifenole hamujące działanie histaminy. Można go pić 2-3 razy dziennie. Z kolei kwercetyna występuje np. w cebuli, jabłkach czy winogronach, a więc te owoce zaleca się włączyć do diety. Należy pamiętać, że zioła działają jedynie wspomagająco, a nie leczą. Dlatego można je przyjmować profilaktycznie.

Mit wapna odchodzi w niepamięć. Mamy do dyspozycji leki przeciwhistaminowe najnowszej generacji. Medycyna oferuje także różne metody odczulania. Należy jednak pamiętać, aby konsultować się z alergologiem i stosować się do jego wytycznych. Masz tendencję do uczuleń i swoje sprawdzone metody na swędzenie lub katar? Podziel się doświadczeniem w komentarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here