Strona główna Biznes

Co może wykonać za Ciebie biuro rachunkowe?

141
1
w czym może pomóc biuro rachunkowe

Zakres działalności biur rachunkowych jest rozległy, obsługa podmiotów gospodarczych i osób fizycznych uzależniona jest od indywidualnych potrzeb. Kiedy warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym i czym kierować się w jego wyborze?

Biuro rachunkowe – w czym może pomóc?

Szeroko pojęte działania w sferze finansów są dla prowadzących własny biznes przyczyną wielu problemów. Im bardziej złożona forma działalności gospodarczej tym więcej obowiązków związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, rozliczaniem podatków, sporządzaniem raportów statystycznych, czy sprawozdań finansowych. Brak czasu na analizę przepisów i merytorycznej wiedzy sprawiają, że wielu przedsiębiorców decyduje się na usługi profesjonalnego biura rachunkowego.

Zakres działalności firm funkcjonujących w tym obszarze jest zróżnicowany, część zajmuje się wyłącznie kompleksową obsługą księgową, inne oferują szerokie spektrum świadczeń. Rynek finansowy zmienia się dynamicznie i najczęściej biuro rachunkowe to nie tylko usługi księgowe (jasta.pl), to również m.in. doradztwo podatkowe i biznesowe. Przedmiotem działalności profesjonalnych podmiotów jest też wsparcie w doborze formy prowadzonego biznesu, pomoc w zakładaniu spółek, analiza sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, optymalizacja podatkowa i przechowywanie akt.

Biuro rachunkowe może przejąć obowiązek prowadzenia spraw kadrowych, obsługę płac pracowników. Ważnym i pomocnym rozwiązaniem jest też możliwość powierzenia pracownikom biura reprezentacji klienta przed organami administracji publicznej, co pozwala zredukować kontakty z urzędami do niezbędnego minimum.

Kiedy warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym?

Współpraca z biurem rachunkowym niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści. Niezależnie od struktury firmy warto się na nią zdecydować, ponieważ zarówno kilkuosobowe działalności jak i duże przedsiębiorstwa nie są zwolnione z odpowiedzialności za rozliczenia, prowadzenie rzetelnej rachunkowości i właściwe prowadzenie spraw kadrowych.

Biuro rachunkowe pozwoli przenieść ciężar obowiązku rozliczeń podatkowych zarówno właścicielom podmiotów gospodarczych jak i osobom fizycznym, które nie prowadzą własnej działalności.

Czym kierować się w wyborze biura rachunkowego?

Z uwagi na dużą konkurencję wybór najlepszego biura rachunkowego musi zostać poprzedzony rynkową analizą w tym przedmiocie, trzeba dopasować zakres usług do potrzeb prowadzonej firmy. Decydując się na zewnętrzną obsługę należy sprawdzić czy pracownicy biura mają odpowiednie kwalifikacje. Dobrze zapytać o Licencję Ministra Finansów, Certyfikaty Centrum Informacji Księgowej oraz potwierdzenia przebytych szkoleń oraz kursów księgowych.

Niezbędnym warunkiem przy wyborze jest ubezpieczenie OC na działalność biura rachunkowego, które pozwoli wyeliminować straty związane z popełnieniem ewentualnych błędów, uchroni firmę od odpowiedzialności finansowej.

1 KOMENTARZ

  1. Każdy przedsiębiorca powinien mieć księgową, jestem po studiach ekonomicznych, ale nie wyobrażam sobie, by samemu ogarniać księgowość firmy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here