Strona główna Technologia

Największe marki w branży budowlanej na świecie

1115
1

Branża budowlana, mimo chwilowych kryzysów, znowu ma ogromny potencjał. Stale się rozwija. Inwestycji przybywa nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Tak więc nie tylko firmy budowlane, ale także producenci materiałów i narzędzi mają niepowtarzalną okazję na rozwój. Sprawdźmy więc, jakie są największe marki w branży budowlanej na świecie, jaka jest ich historia, czym się charakteryzują, a także co oferują.

logo Rawlplug

Rawlplug

Jedną z marek, która cieszy się uznaniem na całym świecie jest Rawlplug. Jej historia sięga 1911 roku, gdy John Rawlings wynalazł, a następnie opatentował pierwszy na świecie kołek rozporowy. Ten – z dzisiejszego punktu widzenia – prozaiczny przedmiot był czymś innowacyjnym, dzięki czemu firma bardzo szybko stała się znana, a jej twórca i współpracownicy zaczęli produkować coraz nowsze, jeszcze bardziej rewolucyjne zamocowania na rynku, stając się liderem w branży.

Jak już wspomniano, Rawlplug to producent niezawodnych (oraz pierwszych) zamocowań w budownictwie (info: koelnerpolska.pl/rawlplug/informacje). Ich produkty są stosowane także w energetyce, przemyśle maszynowym, elektromaszynowym, stoczniowym, wydobywczym, drogowym, drzewnym, a także w motoryzacji. Ofertę Rawlplug można podzielić na 3 grupy:

 • zamocowania – kotwy mechaniczne i wklejane do wysokich obciążeń, mocowania izolacji termicznych fasad i dachów, wkręty samowiercące, wkręty do drewna i złącza ciesielskie; zamocowania lekkie, piany i uszczelniacze – w tym produkty biernej ochrony przeciwpożarowej, wyroby metalowe;
 • elementy złączne – normalia śrubowe, podkładki i nakrętki, elementy złączne projektowane na zamówienie i inne;
 • narzędzia i elektronarzędzia – narzędzia ręczne, elektronarzędzia, akcesoria do elektronarzędzi (piły, wiertła, brzeszczoty, tarczki), techniki wstrzeliwane.

Wszystkie charakteryzują się wytrzymałością, funkcjonalnością i niezawodnością. Pracownicy w centrach badawczych w Glasgow, we Wrocławiu i w Łańcucie opracowują innowacyjne rozwiązania i wciąż zaskakują nowymi pomysłami na ulepszenie oferowanych zamocowań, elementów złącznych, a także narzędzi i elektronarzędzi.

zamocowania rawlplug

koelner

Koelner

Koelner to obok Rawlplug kolejna marka, która specjalizuje się w produkcji zamocowań. Już ponad 50 lat oferuje swoim klientom produkty wysokiej jakości, które są bardzo wytrzymałe i niezawodne. Wieloletnie doświadczenie pozwala im na projektowanie asortymentu, który zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów i wspomoże ich projekty budowlane.

Produkty Koelner sprawdzą się zarówno u profesjonalistów, którzy potrzebują profesjonalnych materiałów, jak i amatorów, którzy zamocowań używają przy niewielkich, domowych remontach. To, co ich zadowoli, to duży asortyment i łatwa dostępność. Zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Wśród produktów, które są wizytówką marki Koelner warto wymienić:

 • zamocowania lekkie, termoizolacji fasadowych i do suchej zabudowy wnętrz;
 • wkręty;
 • łączniki dachowe i samowiercące;
 • złącza ciesielskie;
 • wyroby metalowe;
 • liny i łańcuchy.

de walt logo

DeWalt

DeWalt to firma zajmująca się produkcją elektronarzędzi. W swoim asortymencie mają również odzież ochronną. Znani się jednakże głównie z narzędzi elektrycznych. Chcąc przybliżyć nieco historię przedsiębiorstwa warto wspomnieć, że DeWalt zostało założone w 1924 roku przez Raymonda De Walta, który dwa lata wcześniej opracował i wyprodukował pierwszą pilarkę ramieniową. Do dzisiaj jest ona produktem wiodącym, jeśli chodzi o ich asortyment, wielokrotnie była też udoskonalana.

W 1949 roku firma została wykupiona przez American Machine and Foundry, która 11 lat później sprzedała ją Black&Decker, o której można przeczytać poniżej. Do dzisiaj DeWalt jest jej filią. Główna siedziba firmy znajduje się w Baltimore w Stanach Zjednoczonych, jej oddziały znajdziemy w wielu krajach na świecie. Jest to jedna z najprężniej rozwijających się marek, które oferują elektronarzędzia.

Bez wątpienia produkty marki DeWalt zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. To urządzenia wiodące pod względem funkcjonalności i wytrzymałości. Wśród asortymentu znajdziemy:

 • elektronarzędzia akumulatorowe i nie tylko (wiertarki, młotowiertarki, opalarki), jak i akcesoria do nich: wiertła, bity, brzeszczoty;
 • urządzenia pomiarowe;
 • urządzenia do obróbki drewna i metalu: szlifierki, przecinarki, piły, pilarki i frezarki.

To, za co są cenione, to bezpieczeństwo pracy, które zapewniają zaawansowane systemy, a także wydajność, precyzja, wytrzymałość i niezawodność. Produkty DeWalt mają charakterystyczną żółto-czarną kolorystykę.

globus logo

Globus

Firma Globus to jeden z największych polskich producentów narzędzi stosowanych do wyspecjalizowanej obróbki materiałów: drewna, metalu, AL., PVC, betonu itp. w procesach produkcyjnych. Początków marki należy szukać w roku 1921, a za jej twórców uważać należy Oskara Fabiniego, Artura Schadla oraz Redla. Początkowo Polsko-Śląska Fabryka Pił i Narzędzi produkowała głównie narzędzia do rozkroju drewna. Z czasem dostosowała swój asortyment do coraz szybciej rozwijającego się przemysłu. To, co pozostało niezmienne, to misja firmy – dostarczanie klientom narzędzi najwyższej jakości – niezawodnych i funkcjonalnych. Mają być także łatwo dostępne. Klienci cenią firmę Globus za profesjonalne doradztwo techniczne. Mogą na nie liczyć w trakcie planowania i wykonywania swoich projektów.

Konstruktorzy marki Globus w swojej pracy wykorzystują wieloletnie doświadczenie przemysłowo-konstrukcyjne i naukowo-badawcze, a także wysokie kwalifikacje i zaangażowanie pracowników firmy. Nowoczesny park maszynowy i wysoko wykwalifikowana kadra są gwarancją najwyższej jakości wykonania.

Bez wątpienia to, co należy podkreślić to fakt, że asortyment produktów marki Globus jest bardzo szeroki. Większa część zamówień jest na narzędzia wykonywane na indywidualne zamówienie klientów. Jednakże da się je podzielić na podstawowe kategorie:

 • narzędzia do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych – znajdziemy tu piły tarczowe, taśmowe i trakowe, noże do strugarek, frezy i głowice frezowe, wiertła i narzędzia z polikryształem diamentu;
 • narzędzia do obróbki metali, a wśród nich frezy, specjalistyczne piły, brzeszczoty, piłki ręczne;
 • narzędzia dla budownictwa – piły z płytkami HM do elektronarzędzi, piły tarczowe diamentowe;
 • narzędzia do zadań specjalnych wykorzystywane w przemyśle mięsnym, tytoniowym oraz tekstylnym.

Firma Globus nie tylko produkuje urządzenia, ale także oferuje usługi z zakresu ich ostrzenia i regeneracji narzędzi, cięcia laserem i obróbki skrawaniem.

piła globus

stanley logo

STANLEY

STANLEY jest amerykańską marką rozpoznawalną na całym świecie. Dostarcza wysokiej jakości narzędzia ręczne oraz elektronarzędzia i elementy hydrauliczne do użytku profesjonalnego, przemysłowego i dla amatorów, a także drzwi, systemy mocujące, systemy magazynowania.

Generalnie początki firmy STANLEY to rok 1823, kiedy kupiec i producent Frederic Stanley rozpoczął produkcję narzędzi w Północnej Karolinie. Jednakże uznaje się, że za początek firmy to rok 1843, kiedy wraz z bratem Williamem założył STANLEY’s Bolt Manufactory. Przedsiębiorstwo produkowało śruby, metalowe drzwi i inne elementy z kutego żelaza. Kilka lat później została połączona z firmą kuzyna – Henryka i w ten sposób powstało The STANLEY Works – najsłynniejsza wytwórnia narzędzi ręcznych.

Przede wszystkim oferta narzędzi ręcznych marki STANLEY jest bardzo bogata. Jednakże dostępny asortyment zależy w dużej mierze od lokalizacji. Na polskim rynku głównie są to akcesoria pomiarowe, piły, noże oraz narzędzia mechaniczne. Warto wyposażyć się również w ich skrzynki narzędziowe i laserowe systemy pomiarowe.

Z narzędzi STANLEY korzystają głównie majsterkowicze oraz osoby wykonujące zawodowo mniej zaawansowane prace budowlano-remontowe lub mechaniczne. Przydają im się urządzenia pomiarowe i traserskie, laserowe i elektroniczne, a także tnące, mechaniczne, łączące i stolarskie.

modeco logo

MODECO

MODECO istnieje na rynku od 1991 roku i w ciągu swojej działalności stała się jedną z wiodących marek narzędziowych i elektronarzędziowych w Polsce. Jej produkty te są znane z niezawodności i użyteczności, ale także z nowoczesnego wzornictwa. To, co najważniejsze to fakt, że narzędzia i elektronarzędzia MODECO wytwarzane są w oparciu o aktualne aprobaty techniczne i normy produktowe. Zanim trafią do klienta są testowane wieloetapowo. Muszą być funkcjonalne, wytrzymałe i niezawodne.

Wśród produktów MODECO znajdziemy mnóstwo narzędzi i elektronarzędzi, mają ponad 4 tysiące pozycji. Szerokie spectrum produktów gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od typu zastosowania. Obecnie MODECO łączy w sobie trzy segmenty produktowe, których asortyment dopasowany jest do potrzeb zróżnicowanych grup użytkowników:

 • MODECO Expert – to narzędzia dla wymagającego konsumenta. Wśród nich znajdują się podstawowe narzędzia ręczne, jak wkrętaki, szczypce, a także najwyższej jakości narzędzia budowlane, mechaniczne oraz pomiarowe, a nawet – akcesoria BHP. Elektronarzędzia z linii Expert cechują się trwałością, funkcjonalnością, dbałością o wygodę użytkownika, a więc ergonomią;
 • MODECO Home – narzędzia ręczne i elektronarzędzia niezbędne w domowej skrzynce z narzędziami. To wszystko to, co może się przydać w domu, najczęściej do naprawiania sprzętu lub wykonania drobnego remontu. Mimo niskiej, a przez to – atrakcyjnej ceny, wybierając MODECO Home, otrzymuje się wysoką jakość wykonania i niezawodność.
 • MODECO Garden – to marka dla osób, które lubią prace w ogrodzie. Z narzędziami MODECO stają się one znacznie prostsze. Wśród produktów warto wymienić: narzędzia tnące – np. sekatory, piły, siekiery; narzędzia do prac ziemnych – np. łopaty, widły, grabie; akcesoria do prac w ogrodzie – np. rękawice ogrodowe.

modeco miarka

logo metabo

Metabo

Okazuje się, że źródłem dla nazwy marki stała się pierwsza wiertarka ręczna skonstruowana w 1923 roku przez Albrechta Schnitzlera. Najważniejszym celem dla projektantów Metabo jest stworzenie w pełni bezprzewodowego placu budowy. Są liderami technologii akumulatorowej. Stawiają na swobodę pracy, dlatego stale ulepszają swoje rozwiązania. Metabo posiada ponad 700 patentów i praw ochronnych. Stale szukają nowych technologii, by zapewnić profesjonalistom swobodę pracy i większą wydajność.

W asortymencie Metabo znajdziemy oczywiście nie tylko narzędzia akumulatorowe, ale także modele przewodowe i pneumatyczne. Wszystkie są bardzo wytrzymałe, wydajne i spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. To, na co warto zwrócić szczególną uwagę, to zastosowane w nich technologie. Przykładowo system Quick, który pozwala na beznarzędziową zamianę uchwytów i narzędzi roboczych. Właśnie dlatego są tak doceniane przez osoby pracujące w branżach przemysłowych, metalowych i budowlano-remontowych. Wybierać mogą spośród:

 • wiertarek udarowych i wiertarko-wkrętarek akumulatorowych;
 • młotowiertarek;
 • młotów wiercąco-kujących;
 • szlifierek (klasyczne, kątowe i do gładzi gipsowych);
 • przecinarek;
 • wyrzynarek;
 • pilarek;
 • opalarek;
 • odkurzaczy.

black&decker logo

Black&Decker

Kolejną marką docenianą na całym świecie jest Black&Decker. Ta amerykańska firma została założona w 1910 roku przez Duncana Blacka i Alonzo Deckera. Właśnie od połączenia ich nazwisk wzięła się nazwa marki. Elektronarzędzia, zarówno te domowe, jak i ogrodowe, czy nawet – akcesoria motoryzacyjne i akumulatory, są doskonałe nie tylko dla laików, którzy potrzebują ich do projektów DIY, ale także dla profesjonalistów.

Wyróżnikiem produktów Black&Decker jest przede wszystkim wysoka jakość, niezawodność, nienaganna estetyka, bezpieczeństwo i innowacyjność, a także – atrakcyjna cena. Każdy, kto planuje remont, projekt DIY lub prace w ogrodzie powinien się w nie wyposażyć. W ofercie Black&Decker znajdziemy:

 • elektronarzędzia: wiertarki, wkrętarki, szlifierki, pilarki, frezarki;
 • elektronarzędzia ogrodowe: kosiarki, podkaszarki, pilarki łańcuchowe;
 • kompresory;
 • akumulatory i ładowarki;
 • akcesoria do elektronarzędzi i nie tylko.

W powyższym zestawieniu znalazły się głównie marki, które zajmują się produkcją i dystrybucją narzędzi, elektronarzędzi, urządzeń pomiarowych, a także tych do obróbki metalu i drewna. Omówiono w artykule również te przedsiębiorstwa, które specjalizują się we wszelkiego rodzaju zamocowaniach i elementach łączących. Nie sposób bowiem wymienić wszystkie światowe marki branży budowlanej.

1 KOMENTARZ

 1. we Wrocławiu mijam codziennie Rawlplug jadąc do pracy, zakład mega duży, i pokładane towary aż miło patrzeć, trochę droższe te materiały, nie próbowałem ale może rzeczywiście warto przejść?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here