Strona główna Kultura

Czy warto chodzić do teatru?

510
2
Sala teatralna widok widowni

Patrząc na obecne czasy takie pytanie może być co najmniej dziwne, zwłaszcza że zdobycze dzisiejszej techniki sprawiają, iż dominuje telewizja, internet, ewentualnie kino, choć i w tym ostatnim punkcie bywa różnie. Skoro jednak już częściej wolimy wybrać się do kina, niż obejrzeć film w internecie, dlaczego mielibyśmy się nie pójść do teatru? Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć taką opcję.

Czy teatr to już kultura wyższa?

Wiele osób stawia teatr zaraz obok opery czy innych miejsc, które w mentalności ludzkiej są równoznaczne z prestiżem i oznaką wysokiej kultury, czymś lepszym i bardziej wartościowym. Może to być związane przede wszystkim z historią teatru, która liczy dobre kilka tysięcy lat, znana była już w starożytności i miała ogromne znaczenie dla tamtejszej kultury. Czasy się zmieniły, teatr w dużej mierze również, ale nadal bazuje na tych samych podstawach wypracowanych już w starożytności. Teatr to przede wszystkim zupełnie inne przeżycie, niż to, które towarzyszy nam na ekranie naszych monitorów czy to w sali kinowej. Mamy tu bezpośredni kontakt w aktorami, których widzimy na scenie, możemy obserwować ich w różnych sytuacjach kreowanych przez reżyserów. Jest to zupełnie inne aktorstwo niż to serwowane w filmach.

Co daje chodzenie do teatru?

Teatr wcale nie musi być nudny, od lat reżyserzy, aktorzy i wszyscy ludzie pracujący przy tworzeniu spektakli wyrobili wiele ciekawych technik i sposobów wychodzenia do publiczności, jak również naprzeciw ich oczekiwaniom. Są dostępne zarówno klasyczne produkcje, jak i nowoczesne wychodzące poza schemat spektakle często wywołujące burzę emocji. Potrafi również działać na wyobraźnie, ponieważ wiele rzeczy, które aktorzy starają się przekazać na scenie ma charakter obrazowy i symboliczny, czego często trzeba samemu się domyślić. Pokazuje, że świat przedstawiany może być zupełnie inny, niż ten, z którym mamy do czynienia na co dzień. Jest to dość osobiste, wręcz intymne przeżycie. Do tego dochodzi jeszcze cała otoczka jaka nam towarzyszy, bo teatr to nie tylko aktorzy, ale także scenografie, rekwizyty, dźwięki, nawet zapachy oraz żywe efekty specjalne.

Ludzie na scenie w trakcie spektaklu

Teatr jest rozrywką, która pozwala na interpretację

Spektakle teatralne to również różnorodność związana z przedstawieniem danej sztuki. Jeden scenariusz może zostać ukazany na wiele sposobów, a tym samym dać nam całkowicie nowy i świeży odbiór sztuki, którą już znamy. Kino również zna pojęcie reinterpretacji, jednak to teatr idzie tu zdecydowanie dalej i może dotyczyć to praktycznie każdej roli, tym samym zmieniając sposób odbioru. Każde kolejne przedstawienie może być później polem do szerokich dyskusji na różne tematy i przesłania, które mogły ze sobą nieść. Może to dawać sporo przyjemności, podobnie jak samo oglądanie sztuki, która wcale nie musi być poważnym dramatem i kojarzyć się wyłącznie ze sztywną atmosferą. Przedstawienia mogą sięgać po najróżniejsze gatunki literackie, nawet po, wydawałoby się, najgłupsze komedie.

Dlaczego warto wybrać teatr?

Niewątpliwie wyjście do teatru jest czymś szczególnym, bo nietypowym i nieczęstym, mimo wszystko warto chodzić do teatru, by móc zażyć rozrywki w nieco inny, mniej szablonowy sposób. To nie tylko wysoka kultura, ale również dobra zabawa, żywe obcowanie ze sztuką oraz defilada znakomitych aktorów, których niekoniecznie można zobaczyć w kinie. Oczywiście ceny biletów są zdecydowanie wyższe niż w przypadku kina, jednak rodzaj rozrywki również jest inny, moim zdaniem zdecydowanie lepszy. Warto więc raz na jakiś czas zdobyć się wyjście do teatru, nawet dla swojej własnej satysfakcji.

2 KOMENTARZE

  1. Oczywiście, że warto, tylko teatr jest raczej postrzegany jako rozrywka dla wybranych, niestety, ale mało kto chce chodzić na przedstawienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here