Strona główna Biznes

Co to jest spedycja w transporcie, na czym polega?

330
1
ciężarówka na drodze

Transport towarów nie jest tak prostym przedsięwzięciem, jak mogłoby się niektórym wydawać. Nie tak łatwo jest przewieźć coś z jednego punktu na mapie do drugiego. Wiąże się to z całą masą planowania. By przewóz należał do udanych, trzeba przecież wszystko dopiąć na ostatni guzik. I to właśnie jest zadanie spedycji.

1. Co to jest spedycja?

Spedycja to, można by rzec, pewien dział logistyki. Zajmuje się właśnie organizowaniem transportu towarów. Chodzi zatem zarówno o sam transport jak i wszelkie czynności dodatkowe, które muszą zostać podjęte, by został on przeprowadzony jak najlepiej.

Co to za czynności? Przyjmowanie zleceń, zawieranie umów z klientami, organizowanie środków transportu, nadanie przesyłki i oczywiście zajęcie się wszystkimi potrzebnymi dokumentami.

Najlepiej jest, kiedy firma transportowa zajmie się tym wszystkim. Nietrudno taką znaleźć, choćby Fracht.pl jest dobrym przykładem firmy transportowej zajmującej się spedycją – jest zdecydowanie mniej problemów, kiedy wiemy, że ktoś zajmie się kompleksowo organizacją całego przedsięwzięcia.

2. Dlaczego warto skorzystać z usług firmy spedycyjnej?

Dlaczego warto wybierać takie firmy, które zajmą się całą spedycją? Korzyści płynących z takiego rozwiązania jest wiele. Przede wszystkim doświadczony spedytor zna realia rynku transportowego. To pozwala mu dobrać indywidualnie do naszego zlecenia (bo przecież każde zlecenie jest inne) najlepszy środek transportu jak i trasę przejazdu.

Firma spedycyjna o ugruntowanej pozycji zwykle może też liczyć na wynegocjowanie korzystniejszych cen u przewoźników czy agencji celnych, a to oznacza w efekcie lepsze ceny również dla klienta. Dzięki takim oszczędnościom okazuje się nawet, że, jeżeli skorzystamy z usług takiej firmy, koszty całego przedsięwzięcia będą niższe niż w przypadku, gdybyśmy sami organizowali transport.

Ponad to firma spedycyjna zadba o nasze interesy. Nie będziemy musieli sami martwić się o losy towaru. Firma za nas dopilnuje, by na każdym etapie wszystko odbyło się bez problemów.

samochody na drodze

3. Jak wybrać dobrą firmę spedycyjną?

To trudne pytanie i nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności co do spedytora, dopóki nie skorzystamy z jego usług. Jest jednak wiele czynników, które powinniśmy brać pod uwagę podejmując decyzję.

Zwróćmy więc uwagę na doświadczenie firmy. Jak długo już utrzymuje się ona na rynku? Wieloletnie doświadczenie jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, świadczy o rzetelności firmy, w przeciwnym wypadku bowiem raczej nie utrzymałaby się tak długo. Po drugie zaś, im dłużej firma działa, tym bardziej może doskonalić swoje metody, odkrywać jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i pogłębiać skuteczną współprace z przewoźnikami.

Dobra reputacja nie bierze się z powietrza, dlatego warto spróbować dotrzeć do osób, które już skorzystały z usług interesującej nas firmy, by dowiedzieć się, czy są zadowolone i czy z czystym sumieniem mogłyby polecić ją innym. Oczywiście to nie zawsze jest łatwe do przeprowadzenia.

Liczy się też kompleksowość oferowanych przez firmę usług. Czy firma oferuje nam zarówno transport drogowy, jak i kolejowy, lotniczy i morski? Dlaczego to ważne, by miała w swojej ofercie wszystkie te rodzaje? Z tej przyczyny, że możemy wtedy mieć pewność, iż wybrany zostanie środek transportu najwłaściwszy do tego konkretnego zlecenia.

To oczywiste, że w naszym wyborze będziemy też kierowali się ceną, ale tutaj trzeba zachować daleko idącą ostrożność. Warto zdawać sobie sprawę, że niskie ceny skądś się biorą i mogą oznaczać, że firma na czymś oszczędza. Na przykład nie dba należycie o stan swoich samochodów. Albo niewiele płaci kierowcom, co prawdopodobnie oznacza, że nie podejmują w niej pracy ci najlepsi.

Szukając oszczędności firma mogła też wykupić najtańszą polisę ubezpieczeniową, a ta może nie obejmować wszystkich nieszczęśliwych przypadków, jakie mogą przytrafić się po drodze. Każdy chce w miarę możliwości zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale pamiętajmy, że nie warto szukać tych oszczędności za wszelką cenę.

1 KOMENTARZ

  1. no rzeczywiu015bcie nie raz klienci myu015blu0105 u017ce spedycja to firma zajmuju0105ca siu0119 transportem, lub firma maju0105ca tiry to spedycja, ale tak czu0119sto nie jest, fajne wyjau015bnienia, bedu0119 podsyu0142au0142 klientom 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here