Strona główna Dom i Rodzina

I nie opuszczę Cię aż… odpadnę, czyli wybieramy elementy złączne

591
1
Śruby leżące na podłodze

Każdy remont lub budowa domu stanowi nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób, które zupełnie się na tym nie znają. Wybór odpowiednich materiałów, narzędzi, urządzeń, dekoracji – to wszystko potrafi przyprawić o zawrót głowy. Podczas prac budowlanych, zarówno tych podstawowych, jak i zaawansowanych, potrzebne będą elementy złączne. Czym one są i do czego są potrzebne?

Co to są elementy złączne?

Wiele osób myśli, że zna odpowiedź na to pytanie. Jest ona jednak nieco bardziej skomplikowana niż się wydaje, bowiem elementy złączne to nie tylko gwoździe (przykładowe kategorie na koelnerpolska.pl/produkty/elementy-zlaczne). Do takich produktów można zaliczyć złącza ciesielskie, wkręty, wkręty samowiercące, liny i łańcuchy, a także wyroby z drutu. Przyjrzyjmy się więc wymienionym elementom złącznym.

Złącza ciesielskie – do czego są potrzebne?

Złącza ciesielskie zna każdy, kto kiedykolwiek wykonywał coś z drewna. Według definicji, taki rodzaj złączy sprzyja połączeniu ze sobą elementów w drewnianych konstrukcjach, a więc stosowane są na przykład do konstrukcji szkieletowych, budowy altan, tarasów, drewutni, ogrodzeń drewnianych czy więźby dachowej. Wśród złączy ciesielskich wymienia się złącza kątowe, taśmy perforowane, wsporniki belki i złącza płaskie. Jeśli ktoś szuka akcesoriów tego typu do ogrodu to powinien pomyśleć o zakupie wsporników słupa, okuciach ogrodowych i zawiasów.

Wkręty – jakie wybrać?

Wkręty zna chyba każdy, kto choć raz przeprowadzał remont. Przydają się one w drobnych zamocowaniach, pracach wykończeniowych itp. Dzięki różnym rozmiarom takich wkrętów, można ich używać do wielu konstrukcji. Wkręty można podzielić ze względu na dopasowanie do materiałów, a więc na rynku budowlanym znajdziemy wkręty do drewna, do gipso-kartonu, do blach i PCV.

Wkręty samowiercące – co to takiego?

Ten rodzaj elementów złącznych jest bardzo często wykorzystywany w pracach budowlanych. Ma on bardzo ważną i praktyczną cechę – wkręty samowiercące posiadają specjalne końcówki, które umożliwiają bezproblemowy montaż na przykład blach profilowanych czy warstwowych w elewacji lub dachu. Dzięki nim nie ma potrzeby wcześniejszego wiercenia otworów. Wśród tego typu elementów złącznych wymienia się takie do blachy i do płyt warstwowych.

Liny i łańcuchy – do czego?

Liny i łańcuchy jako elementy złączne mają szereg różnych zastosowań. Można ich używać zarówno w mocowaniach drobnych elementów, jak i do celów dekoracyjnych. Najczęściej takie łańcuchy mają powłokę z cynku galwanicznego, dzięki której zwiększa się ich odporność na korozję. Niektóre z tych produktów znajdą zastosowanie w holowaniu lub podnoszeniu ciężarów o znacznej wadze.

Wyroby z drutu – najbardziej znane?

To właśnie te elementy złączne są najbardziej znane. Wyroby z drutu, czyli inaczej mówiąc gwoździe i pręty gwintowane zna każdy, kto musiał coś przymocować, chociażby żeby powiesić obrazek na ścianie. Te elementy złączne są wykorzystywane w pracach budowlanych, konstrukcyjnych, jak i dekoracyjnych.

1 KOMENTARZ

  1. Tytuł się rozbroił 🙂 Nigdy bym nie pomyślał i nie powiązał tych słów z elementami złącznymi – nie powiem – dowcipne!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here