Strona główna Dom i Rodzina

Pasze i nawozy, co to właściwie jest?

347
1
Rolnik w polu

Pasze i nawozy to produkty niezbędne w rolnictwie. Korzysta z nich każdy rolnik, który zajmuje się uprawą roślin lub hodowlą zwierząt. Różne są rodzaje pasz i nawozów, to na które ktoś się zdecyduje zależy od charakteru gospodarstwa. Innego wyboru dokona gospodarz zajmujący się hodowlą kur, a innego ktoś kto uprawia buraki. Czym więc są pasze i nawozy?

Czym jest pasza?

Pasza to rodzaj produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Są one bogate w substancje odżywcze, które mają dobry wpływ na zdrowie karmionych zwierząt. Istnieje wiele kryteriów, według których można skategoryzować pasze. Może to być na przykład zawartość suchej masy czy zawartość białka. Innym wskaźnikiem jest pochodzenie paszy i miejsce produkcji. Karmy są również zróżnicowane pod względem wartości kalorycznej. Istnieją także pasze węglowodanowe, witaminowe, dietetyczne, tuczące, mlekopędne, zmiękczające lub utwardzające tkankę tłuszczową.

Nawozy – co to jest?

Nawozy to środki, które są używane w uprawie roślin. Ich zadaniem jest zwiększenie jakości ziemi, by dzięki temu plony były coraz większe, ale i zdrowsze. Nawozy bogate są w konkretne składniki pokarmowe, które pozytywnie wpływają na glebę i rośliny. Najczęściej są to: fosfor, potas, azot, siarka i magnez. Bywa, że uzupełnia się je o niewielkie ilości cynku, miedzi, chloru, żelaza czy molibdenu. Nawozy opisuje dobrze w swojej ofercie ekoplon.pl, gdzie można nie tylko kupić opisywane produkty, ale także dowiedzieć się wielu praktycznych informacji, na przykład o tym, jak wspomóc uprawy w czasie suszy.

Jakie są rodzaje nawozów?

Dostępnych jest wiele rodzajów nawozów, po które sięgają rolnicy. Najczęściej są to środki mineralne, wysokoprocentowe. Zawierają one składniki, które są dobrze przyswajalne przez glebę i rośliny. Nawozy mineralne można z kolei podzielić ze względu na składniki. Wyróżnia się więc nawozy azotowe, fosforowe potasowe, magnezowe, siarkowe, mikroelementowe i wieloskładnikowe. Kolejnym rodzajem są nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe. Niektórzy rolnicy chętniej sięgają po nawozy naturalne, wśród których są: obornik, gnojówka, gnojowica, pomiot ptasi i guano. Są jeszcze nawozy organiczne, czyli kompost, biohumus i takie na bazie alg hodowlanych. Niektórzy wyróżniają jeszcze nawozy niekonwencjonalne, czyli pochodzenia komunalnego lub przemysłowego.

Dlaczego warto stosować nawozy?

Nawozy stosowane są głównie po to, żeby zwiększyć w glebie zawartość składników pokarmowych, jakich potrzebują rośliny do właściwego wzrostu. Stosowanie takich produktów może poprawić żyzność gleby i uzupełnić ziemię o niezbędne witaminy i minerały, które mogą być wypłukiwane na przykład podczas deszczów. Nawozów można używać także do zwiększania żyzności stawów wodnych, co pozytywnie wpływa na kondycję sztucznego zbiornika, a także obecnych tam ryb i roślin.

1 KOMENTARZ

  1. Brew pozorom rolnictwo nie jest takie proste i trzeba się na tym znać, sama w temacie nie jestem obeznana, ale mój teść w tym siedzi i czasem jak mi opowiada o nawozach, o tym jak jeździ po polach, rozmawia z rolnikami i ogląda rośliny, by na tej podstawie dobrać odpowiedni nawóz. Dla mnie temat trochę z kosmosu, ale wiadomo, że rolnictwo jest jedną z podstaw naszej gospodarki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here